Mester Gábor közel ötven éve műgyűjtő

2021. november 5. 14:48 | Such Tamás

A hetvenes évek elején a Békés Megyei Könyvtár egyik sofőrje volt. Elmondása szerint Lipták Pál, a könyvtár igazgatója – mint a megye egyik legnagyobb műgyűjtője – számtalanszor küldte Gábort a tanyákra gyűjteni. Majdan 1975-ben gondolt egy merészet, ott hagyta a könyvtárat, és azóta maszek.

Mester Gábor és felesége, Piroska lakásában szinte alig van egy szabad négyzetcentiméternyi üres felület. A címoldalas képünk, illetve a nappali hátterét a gyulai Komló Étteremből származó, egyik ikonikus óriásfestménye tölti ki. A sors pikantériája, hogy a múlt-múlt századi debreceni vásárt ábrázoló alkotás összevissza van szurkálva, ugyanis megesett, hogy a Komlóban mulató vendégek olykor bicskával erősítették meg az igazságérzetüket.

Továbbá a kristálytól kezdve, a porcelánokon keresztül az ezüstig sokkal több minden van, mint a boltban. Otthonukban a gyűjteményük, egy Békéscsabához közeli tanyán pedig a raktáruk áll. „Nálam egy gyűjtemény száz darabnál kezdődik” – jegyzi meg.

(Korábban mi is beszámoltunk a turisztikai főpályaudvar várójában megrendezett Mérőeszközök, illetve az Ollók és egyéb vágóeszközök című tárlatairól.)

Komputerük nincs, csak telefonjuk; ha eljönnek az unokák, akkor leginkább társasozni szoktak a sok-sok „kincs” közt. Mester Gáborral beszélgettem; régi ismeretségünkből fakadóan tegeződve.

 

Mester Gábor műgyűjtő otthonában – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Mester Gábor – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– 1974-ben kezdtem el gyűjteni Lipták Pali bácsinak a tanyákról; ami megtetszett, azt megtartottam magamnak – mesél a kezdetekről.

– Ez sosem derült ki?

– Mivel ő nem árult, így nem vágtam át.

– Honnan tudtad, hogy hova kell menni?

– Akkoriban még más idők voltak: házaltam, jártam a tanyákat. Könnyen odaadtak szinte mindent.

– Gondolom, amik számukra elsősorban kacatok voltak.

– Még voltak szűzpadlások… Szinte mindenre azt mondták, hogy „Vigye! Vigye!”. Sokszor fillérekért komoly értékeket vihettem el.

– Volt orrod/szemed hozzá?

– Ráérzetem a dolgokra. Nyilván, amiből már akkor is sokat láttam, tudtam, hogy nem mennek, azzal kevésbé foglalkoztam. Amúgy nekem az ezüst a gyagyám. Megőrülök értük. 46 év alatt ezüstöt még el nem adtam. Egyébiránt februárban, a múzeumban lesz egy kiállításom, ahol 200 ezüst tárgyamat mutatják be.

 

Mester Gábor felesége Piroska – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Mesterné Piroska – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Észreveszed, ha az ezüst kamu?

– Hiába van benne a próba, én mindig jól bereszelem, és megnézem.

– Mint ahogy a régi szép időkben, amikor még a dinnyét meg lehetett lékelni?

– Igen… de ha nem engedik, hogy megreszeljem, akkor azt mondom, hogy „Köszönöm szépen!”. Így még sosem vettem hamis ezüstöt.

– Olyankor a kereskedő tudta, hogy hamis?

– Általában nem. Abban a hiszemben volt, hogy valódi a portéka.

– Nagy merészség kellett ahhoz, hogy 1975-ben a saját lábadra állj.

 – Akkor még kevés maszek volt. Sokan kérdezték is: „Hogy mersz belevágni?” De mivel ebben a szakmában láttam a jövőt, így elköszöntem Pali bácsitól. Később üzleteltünk is egymással, egészen pontosan barteleztünk: neki a cserépbutella volt a mindene, nekem az órák.

– Hogy zajlott a kereskedés?

– Nyilván a megélhetés miatt nemcsak gyűjtöttem, hanem árultam is. Hetente feljártam a szarvasi, kecskeméti, pesti bizományiba, ahol leginkább készpénzben fizettek, árut ritkán vettek át tőlem bizományba. A későbbiekben arra törekedtem, hogyha megveszek egy hagyatékot, kiemelem azt a 3-5 dolgot, ami nekem kell, a többiből pedig kigazdálkodom a három „kincs” árát, amelyek így nem kerülnek semmibe.

 

Galéria

 

– Mi volt például a nyolcvanas években a sláger?

– A mi most eladhatatlan: a függőlámpák, a parasztórák, amiket manapság fele áron tudok adni. Nemrégiben a szódásüvegeket kapták fel.

– Ki diktálja a „divatot”? Tájegységhez vagy ma már inkább az internethez köthető?

– Nemrégiben három szódásüveg-gyűjtő, akik valami nagy pénzhez jutottak, elkezdtek egymásra licitálni: akár 50-60 ezer forintot is adtak egy jó szódásüvegért. 

– Ők például kinek adják el?

– Úgy tudom, az egyikük a szülővárosában több ezer érdekes szódásüveggel egy szódás múzeumot hozott létre.

– Tavasszal kiürítettük a berényi nagymama raktárát. Természetesen semmit nem dobtunk ki, a lakásunk is úgy néz ki, mint egy kisebb múzeum.

– Édesanyám 25 éve halt meg, és nincs erőm megválni a ruháitól. A minap azonban találkoztam olyan esettel is, hogy ruhástól adták oda a szekrényt. Sőt, még a képkeretekből a szüleikről, a nagyszüleikről készült képeket sem vették ki.

– Érdekes, ismét nagy keletje van a porcelánfiguráknak.

– A Herendi most is gyártja őket, de nagyon nagy áruk van.

 

Mester Gábor műgyűjtő otthonában – Fotó: behir.hu/Such Tamás

A Déryné kollekció – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Mennyibe kerül egy gitáros hölgy? (mutatok a vitrin felé)

– A Déryné most 200 ezer körül van. És az az érdekes bennük, hogy azért van négy különböző színű, mert a négy évszakot ábrázolják. Tehát egy kétszázat ér, de ha megvan mind a négy, akkor lehet, hogy egymillió forintot is adnak érte.

– Közel 50 éve vagy a „szakmában”. Melyik évtized volt számodra a leggyümölcsözőbb?

 – Jó huszonéve tettük rendbe a házat, most ezt ma már nem tudnám megcsinálni.

– Én úgy emlékszem, ha a rendszerváltást követően nyitottál a piacon egy lángossütőt – mely már lehet, hogy a nyolcadik volt a sorban –, akkor is kereskedtél.

– Nagyobb volt a vásárlóerő. Szinte minden nap volt vevőm; általában külföldiek: németek, olaszok, amerikaiak, hollandok, manapság inkább viszonteladóknak árulok. Most többet veszek, mint eladok.

– Nincs olyan érzésed, hogy ez már sok? Nem le kellene állni?

– Szinte miden nap hozok haza valamit – ha úgy vesszük, egy évben 365 tárgyat veszek.

– Itthon mit szólnak mindehhez?

– Szerencsére Piroska is támogat. Mivel nincs bejárónőnk, így neki a gondja pucolni ezeket. Felfog egy sarkot, amellyel egy nap alatt elkészül. De ez neki is olyan elfoglaltság, amit nagyon szeret csinálni. Nagyon vigyáz mindenre, tízévente egyszer törik csak el valamelyik.

Mester Gábor műgyűjtő otthonában – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

FEL