– Igyekszünk egy kis szeletet bemutatni a 19. századból. Idén úgy döntöttünk, hogy a szezont egy olyan témával kezdjük, ami mindenkit érdekelhet, azaz azzal, hogy hogyan töltötték a szabadidejüket az itt lakók és a környékbéliek – fejtette ki Leszkó Tímea, a Munkácsy Emlékház szakmai vezetője majd hozzátette, hogy most a szórakozáson van a hangsúly.
Sokan nem is tudják, hogy mennyi lehetőség volt már akkoriban arra, hogy az emberek együtt töltsék az időt. A bálok, vadászatok, lóversenyek és a kártyázás abban az időben is rendkívül népszerűek voltak.
– A kiállításon kiemelt szerepet kap a vadászat, a piknik, a bálok és rendezvények, illetve a színházak és szabadidős játékok – folytatta Leszkó Tímea és kiemelte, hogy érdekességként nagy hangsúlyt fektettek a korcsolyázásra is.
Mester Gábor, aki a kiállított tárgyakat biztosította elmondta, hogy a mostani kiállítás eltér a korábbiaktól, hiszen most 100 évre visszamenőleg prezentálják az akkori életet.
– Akkoriban, amikor se televízió, se rádió nem volt eljártak szórakozni, színházba, kaszinókba és otthon is gyakran összegyűltek – fogalmazott Mester Gábor, kiemelve, hogy a gyűjteménye fontos és szép elemeit hozta el.
A tárlatot Kis Béla Podmaniczky-díjas építész, műemlékvédelmi szakmérnök nyitotta meg. Elmondta, hogy a 19. században a közösségi élet sok esetben a ligethez és a színházhoz kötődött békéscsabán.
– A kiálított tárgyak szorosan kapcsolódnak azokhoz a társadalmi, úri passziókhoz, amelyek a vidám hangulatú Csaba lakosságát jellemezték. Ezek megjelentek a színház vigadójában, a hétköznapi élet során is, vagy akár a ligetben, ami a társasági élet központja volt – fogalmazott a szakmérnök.