A Munkácsy Emlékház vezetősége kiemelten fontosnak tartja, hogy minél mélyebb ismeretet nyújtson az érdeklődőknek a 19. századi mindennapokból, hiszen ebben az időben épült meg a kúria is, amelyben jelenleg a békéscsabai kiállítótér működik.
- A jelenlegi tárlat nem csak azt szemlélteti, hogy milyen eszközöket használtak az emberek utazásaik alkalmával a régi időkben, de minden műtárgy történetével is megismerkedhetnek a látogatók - fogalmazott László Tímea az emlékház szakmai vezetője.
Mester Gábor már közel ötven éve gyűjt műkincseket. Ez alkalommal a majdnem ötszáz darabot számláló ládagyűjteményéből választotta ki a száz legkülönlegesebbet és tárta az érdeklődők elé. Köszöntő gondolataiban a menyasszonyi ládák történetéről mesélt.
- A ládát a stafírunggal együtt a fiatal ara szülei állították össze, hogy ezzel a csomaggal induljon el újdonsült férje házába. A díszítettség és a tartalom sokat elárult arról, hogy mennyire volt gazdag a lány családja. A láda tulajdonosának egész életét végig kísérte, például tároló funkciót ellátva vagy ülőalkalmatosságként - fogalmazott a gyűjtő. Hozzátette: a munkássága alatt mindig olyan darabokat szerzett be, amelyek elnyerték tetszését.
A látogatók nem csak menyasszonyi ládákat tekinthetnek meg a Kalandos múlt – A ládikától a ládáig című kiállításon, a tárlat elemei között található utazó, pénztartó és katonai láda is, amelyet az első világháborús frontról hozott haza egy férfi.