A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum Mazán László festőművész, karikatúrista alkotásaiból rendkívül komoly kollekcióval rendelkezett eddig is. Az élet számtalan eseményét, momentumát, fonák helyzetét feldolgozó karikatúrái, a ma is a városban élő örököseitől adományként kapott majd száz vázlata és három, nagyméretű táblakép formát nyert műve, többek között az oly népszerű Csabai parasztok alkották eddig e gyűjteményi részt.
Most egy budapesti tulajdonos felajánlása nyomán vásárolta meg a múzeum Mazán László vázlatfüzetét, amelyben grafittal készült vonalrajzok és tónusos tanulmányrajzok mellett mesés részletességgel kidolgozott karikatúrákat is találunk. A témák között megjelennek örök (szerelem, házasság, irigység, szelídség, butaság stb.) és aktuális (a nem sokkal korábban lezárult első világháború, amelyet a festő a harcokban, majd fogságban szenvedett el, valamint a Tanácsköztársaság) felvetések egyaránt. A 23 lapból álló cérnafűzött, tenyérnyi méretű könyvecske mellé az eladó egy nagyobb önálló lapot is társított.
A L’art pour l’art című aprólékos kidolgozású, cizellált finomságú karikatúra festmény szereplőit a művészet nagykönyvének lapjain látjuk, Mazán a férfit a képzőművészet, a lányt az iparművészet könyvlapjára állítja. Egyikük kezébe gyűrű mozgatásával zárható régi típusú töltőceruzát, másikuknak ecsetet ad. A szereplők lábainál egy címerpajzzsá avanzsált palettát, mögötte pedig egy, a művészeteknél is fontosabb dolgot, a világot is mozgatni képes szerelmet szimbolizáló óriásszívet látunk, amelyet a jobbra fent a képtérből épp kiröppenni készülő puttó lobbantott lángra.
Mind a vázlatfüzet, mind pedig a karikatúra lap az 1921 körüli időszakból származik, amikor Mazán László a Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolán tanult Réti István és Rudnay Gyula keze alatt dolgozva.
Gyarmati Gabriella művészettörténész
„L’art pour l’art”, „Művészet a művészetért”: de Mazán László karikatúráján a művészet és a szerelem ugyanannyira fontosnak tűnik. Nem is tudjuk, milyen sokszor találkoztunk már a kifejezés latin megfelelőjével, „Ars gratia artis”, amely a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió logójában az üvöltő oroszlán feje fölött olvasható