Dedinszky Gyula 1905. március 24-én született a mai Szerbia területén lévő Bács vármegyei Dunagáloson. Édesapja, Dedinszky János lelkészként szolgált a településen, édesanyja Stollmann Anna, Hont vármegyei papleány volt. A nagyszülők születési és szolgálati helyei a felvidéki Bars és Hont vármegyékben voltak. Innen került Dedinszky János a Bács vármegyébe települt szlovák nyelvű gyülekezetbe. A Felvidékről származó családban 200 évre visszamenőleg mindig volt evangélikus lelkész. A család gyökerei messzire nyúlnak vissza, amit a kiállításban szereplő két nemesi oklevél is igazol.
Dedinszky Gyulát a családi szeretet melegsége és biztonsága vette körül, így telt élete első szakasza. Szülei tudatosan nevelték a kétnyelvűségre, édesanyja szlovákul, édesapja magyarul beszélt gyermekeivel. Az elemi iskola első három osztályát falujában szlovák tanítási nyelvű iskolában járta, majd a német nyelv tanulása céljából a 4. osztályt és a gimnázium első osztályát az 50 kilométerre lévő Újverbászon végezte. A gimnázium II–VIII. osztályait a békéscsabai Rudolf Gimnáziumban járta, ott is érettségizett 1923-ban. Az érettségit követően a pécsi egyetem soproni teológiai karán folytatta tanulmányait 1927 júniusáig.
Egyetemi tanulmányai alatt úgynevezett misszió utakra jártak. Egy ilyen út alkalmával ismerkedett meg Győrben Veress Margittal, aki később a felesége lett. A soproni évek után 1927 szeptemberében első magyar evangélikus teológusként Finnországba ment tanulmányútra. Finnországi útját követően 1928. szeptember 4-én, Budapesten lelkésszé szentelte Raffay Sándor, a bányai evangélikus egyházkerület püspöke, és kiküldte Koren Márton mellé segédlelkészként Kiskőrösre. Koren Márton sokat betegeskedett, hamar bekövetkezett halála után a gyülekezet egyhangúan Dedinszkyt lelkészévé választotta, beiktatására 1931. március 29-én került sor. 1931. szeptember 15-én egybekelt menyasszonyával, Veress Margittal. Életüket boldogság övezte. Ebben az időszakban született meg mindkét gyermekük, Gyula 1932. június 12-én, Tamás 1933. július 3-án, akik a későbbiekben szintén a lelkészi hivatást választották. Tizenegy évig szolgált a kiskőrösi gyülekezetben. 1942-ben Békéscsabára hívták, miután a város két lelkészt (Szeberényi Lajos Zsigmond és Szeberényi Gusztáv) vesztett el rövid időn belül.
Milyen ember volt Dedinszky Gyula? Egész életében tevékeny, ambícióval teli, szorgalmasan munkálkodó, pontos és precíz személy volt. Felelősség és szeretet határozta meg minden ténykedését. Lelkészként példás élettel igyekezett rendet teremteni a templomban, megismerni a családok életét, szociális helyzetét. Alapos kutatásokat végzett, amelyek során pontosan rögzítette az információkat különböző témákban, mint pl.: a csabai tanyavilág; a helyi szlovákság története; az evangélikus egyház története. Írásaival Békéscsaba történetét, néprajzát örökítette meg.
A tárlat Dedinszky Gyula sokszínű életét és munkásságát eleveníti fel, amelyet a személyes tárgyainak köszönhetően még közelebbinek érezhetünk magunkhoz. A kiállított anyag java része a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményéből származik, illetve a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Levéltárának jóvoltából kerül bemutatásra. A 2024. szeptember 19-én (csütörtökön) 17.00-kor nyíló kiállítást 2024. december 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők múzeumunk Kamara Termében.
Forrainé Kovács Márta történész muzeológus