Áchim L. András felvidéki gyökerű, csabai szlovák családba született. Apja Áchim András, anyja Prisztavok Ilona. Édesanyja korán meghalt, később apja újranősült, de aztán ő is viszonylag fiatalon elhunyt.
Áchim a tanulmányait a csabai algimnáziumban, majd a szarvasi főgimnáziumban végezte, ahol nagybátyja, Áchim Ádám evangélikus esperes felügyelete alatt tanult. Apja urat szeretett volna nevelni gyermekéből, de minden kísérlete hiábavaló volt. Áchim nem akart továbbtanulni, hazaköltözött apja gerendási tanyájára, ahol gazdálkodni kezdett. Apja az akkoriban egyáltalán nem ritka testi fenyítést alkalmazta vele szemben, valamint még egyszer kísérletet tett megrendszabályozására. Katonai szolgálatra küldte fiát, így a fiatal gazda Mezőhegyesen, majd Szarajevóban töltötte katonaéveit.
A lobbanékony természetű „csabai parasztvezér” parasztpolitikus, képviselő, szerkesztő, a nagybirtok elleni harc jelentős alakja volt. A Magyarországi Független Szocialista Pártnak, később Magyarországi Parasztpártnak a vezetője, valamint a Paraszt Újság című hetilapnak a szerkesztője. Az az ember, aki paraszti sorból származott, aki a legjobban meg tudta érteni, mi bántja a paraszti származású embereket. Felismerte, mi fáj nekik, tudni vélte a gyógyírt is a bajokra. A parasztság az a lenézett társadalmi réteg volt, amelyet nem védett meg senki. Hiszen ha valakit nagyon meg akartak sérteni, akkor más kifejezést nem is találtak: „Paraszt!”, „Ni, milyen műveletlen paraszt!” Áchim L. András feláldozta minden idejét, tehetségét, hogy a lenézett paraszti réteget pártba tömörítse, orvosolja bajait. Sokszor síkra szállt a vérei érdekeiért, ezért a paraszti réteg szinte szentként tisztelte.
Halálának 113. évfordulójára ebben az évben emlékezünk, hiszen 1911. május 15-én hunyt el. Múzeumunk folyamatosan olyan tárgyak gyűjtésére törekszik, melyek a korábban Békéscsabán élő személyekhez kötődnek, akik korukban jelentős cselekedeteket vittek véghez – ilyen személy volt Áchim L. András is. Ezúttal néhai Medvegy Ivánnak, Áchim L. András dédunokájának végrendelete szerint kerültek a múzeum Történeti gyűjteményébe a családhoz kötődő tárgyak-és dokumentumok.
Köszönjük Medvegyné Máthé Krisztinának, hogy a végrendeletben foglaltakat teljesítette és a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményét gazdagította ezekkel a tárgyakkal.
Forrainé Kovács Márta történész, muzeológus