A Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteménye 2024 májusában a Békéscsabán született parasztpolitikus, Áchim L. András személyéhez kötődő tárgyakkal és dokumentumokkal bővült, méghozzá dédunokája végrendeletének köszönhetően.
– A hagyaték elemei fontos kutatómunkákhoz, történelmi pontosításokhoz járultak hozzá, hiszen a mai napig sok lehet a félreértés Áchim L. Andrással kapcsolatban. Az anyag tudományos feldolgozása megtörtént, a kutatási eredmények ismeretében pedig pontosabb képet kaphatunk az egykori országgyűlési képviselőről, aki kiállásával, vehemens parlamenti felszólalásaival vált híressé, ahogy a szegény parasztság érdekeit igyekezett érvényesíteni - fogalmazott Forrainé Kovács Márta történész, muzeológus.
A 40 éves kutatómunkáját az áchimi életműnek szentelő Molnár M. Eszter kiemelte: az egykori politikus a tradíció és a haladás örök súrlódásában élt. Ugyanakkor úgy látja, tiszteletre méltó dolog, hogy Békéscsaba városa ápolja híres szülöttének emlékezetét, hiszen díszpolgárrá avatta az éppen 114 évvel ezelőtt elhunyt parasztvezért. A neves Áchim-kutató a politikus hagyatékából származó eddig ismeretlen dokumentumokat is bemutatott.
Kiszely András önkormányzati képviselő elmondta: Áchim sokat tett az egyenlőbb oktatási rendszer és szociális háló kialakulásáért Csabán. Vezérelve volt, hogy ne kiskirályok, hanem lokálpatrióták, született csabaiak irányítsák a város közügyeit.
Püski-Liker Bence, a Csabai Szlovákok Szervezetének elnöke hozzátette – méghozzá először ékes szlováksággal –, hogy történelmi emlékezete és hagyatéka miatt Békéscsaba nemcsak Munkácsy, hanem Áchim városa is.
A programot Áchim Kovács Anikó hegedűművész, Áchim L. András leszármazottjának hangszeres játéka színesítette.