Lehet, hogy a pirulás is látszik – Paprika Jancsi felnőtteknek

2024. március 23. 12:18 | Such Tamás

A Békéscsabai Napsugár Bábszínház a bábszínházi világnap alkalmából csütörtök este kifejezetten a felnőtt nézőit kápráztatta el. A gyermekek körében már nagy sikert aratott, decemberben debütált Paprika Jancsi című, kesztyűsbábos-paravános előadáson a nézők azonban mégis láthatták a bábosokat. Ugyanis a színfalak mögött el volt helyezve egy kamera, amely a paraván melletti kivetítőn minden titkot felfedett.

– Onnan jött az ötlet, hogy Soós Emőke (a Paprika Jancsi rendezője – S. T) az egyik előadás alatt beült hátra, hogy meglessen bennünket, és bizony óriási hatást gyakoroltunk rá. A végén csak annyit mondott, „Hát ez fantasztikus volt!”. Mivel általában a rendező szemből dolgozik, így nem láthatja, hogy a kulisszák mögött milyen munka folyik – meséli Gyarmati Éva, többek között a szomorú/vidám léggömb alakítója. – Mivel eddig kesztyűs bábbal nem játszottam, borzasztóan izgalmas volt. Izgultam, pirultam is egy kicsit… És mivel be voltunk kamerázva, így végig követhető, hogy miképp dolgozunk, kellékezünk, váltjuk a bábokat, és lehet, hogy a pirulás is látszik.

Ég a munka, forr a katlan... 

 

Hozzáfűzi, számára nagyon újszerű volt a szűk tér, amelyhez szó szerint ki kellett találniuk a koreográfiát: mindig tudniuk kellett, hogy a három szereplő közül mikor, ki lép előre. Egyszóval nagyon feszes a játék.

– Egyszer előfordult – folytatja –, hogy nem azt a kelléket vettem elő, amit kellett volna, így máris időt vesztettem, és akkor elkezdtem kapkodni, nekimentem a másiknak stb. Itt nagyon gyorsak a jelenetváltások: van olyan, hogy az egyik kezemen ott a báb, közben húzom függönyt, majd leveszem, és már fogom a másik bábot, közben el kell engednem a partenemet, úgyhogy óriási a tempó. Egyszóval nem az történik, hogy csak rázogatjuk ott a bábokat, és de cuki! Komoly munka folyik, és a végére szemmel láthatóan kifulladunk, mintha sportoltunk volna.

Soós Emőke megemlíti, Kovács Petra (a darab írója – S. T.) Paprika Jancsija nem a klasszikus, sok-sok improvizációs vásári történet, hanem egy jól megírt, számos versikével megtűzdelt, humoros játék. Aláhúzza, Lovas Gábor zenéjének nemcsak dramaturgiai szerepe van, ugyanis minden figurához írt egy dalt, kivéve Milic Malacnak, aki csak röfög.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

Az előadás előtt megszólalt egy kíntornára emlékeztető körbe-körbe hömpölygő, múlt század eleji, vurstli jellegű muzsika, a felvételen gyerekzsivaly, miközben már érkezek a felnőttek.

– A rendező szeme hizlalja az előadást – teszi hozzá Emőke.

A jó 45 perces műsort követően, mindenki átsétált a bábszínház Urszinyi-Beliczey-kúria kiállítótermébe, ahol Tóth G. Ildikó, az est moderátora a rendezővel és a színészekkel beszélgetett.

***

Az alkotók:

Író: Kovács Petra
Báb- és díszlettervező: Néder Janka
Zene: Lovas Gábor
Rendező: Soós Emőke
Bábosok: Biró Gyula, Czumbil Örs és Gyarmati Éva

 

Gyarmati Éva. Lovas Gábor, Biró Gyula, Soós Emőke és Czumbil Örs – Forrás: Békéscsabai Napsugár Bábszínhát Fb oldala

További programok »

Kultúra

190 éve született Stark Adolf – emlékülés és emléktábla-avatás Békéscsabán

A város díszpolgára, Stark Adolf 190 évvel ezelőtt született Bártfán, de élete jelentős részét Békéscsabán töltötte, ahol sok-sok eredményt ért el. A Csabagyöngye szőlő nemesítése révén világhírűvé vált Stark Adolf most emléktáblát kapott a városháza árkádsorán, majd emlékülést tartottak a Békés Megyei Könyvtárban.
2025. január 21. 15:38