A legtöbb hagyomány a gyomrunkhoz kötődik, ugyanis nem volt mindegy elődeinknek, mi kerül az asztalra hétköznap, pláne az ünnepnapokon. És milyen igazuk is volt. A legelterjedtebb konyhai hiedelem, hogy lencsét kell enni, mert ez sok szerencsét és pénzt hoz az új esztendőben. Ha nem volt lencse, babot, rizst vagy kölest ettek, a lényeg, hogy sok legyen belőle. Csirkét és általában baromfihúst szigorúan tilos volt készíteni ezen a két napon, mert elkaparja a szerencsét, a pulyka ráadásul haragot gerjeszt.
A hallal meg elúszik a szerencse, úgyhogy marad a disznó, mert az kitúrja a bőséget; azaz malacunk lesz. A rétessel hosszúra nyújthatjuk az életünket, és a bőség reményében kell feltölteni a cukor- és sótartókat. De egy középkori babona szerint nem szabad mindent megenni szilveszterkor, mert ha mégis, az új esztendőben hiányt fogunk szenvedni.
Azt is kevesebben tudják, hogy a virslievésnek is nagy köze van a szilveszterhez és az új évhez. A virsli eredetileg disznóhúsból készült, a malac pedig hagyományosan kapcsolódik az újévhez. Aki újév napján meghúzta egy malac farkát, arra biztosan szerencse várt abban az évben.
Apropó, ha már recept, ennek kapcsán Mészi főz és barkácsol gasztroblogger szendvicsrúd receptjéből kezdtem el gondolkodni, és egy új vonalon, némi módosítással egy saját recepttel kedveskedek az olvasónak, ami amellett, hogy nagyon egyszerű, jó ízű is.
Virslis röfik
Hozzávalók
- 50 dkg liszt
- 1 teáskanál só
- 2 teáskanál cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 5 dkg vaj
- 2 dl tej
- 1,5 dl víz
- 3 rúd virsli
- néhány szem bors
- 1 tojás a kenéshez
Elkészítés
Az összes alapanyagot tegyük a keverőtálba, majd a folyadékot langyosítsuk meg, és ebben a formában keverjük össze. Tizenöt percig dolgozzuk össze a tésztát. Ezután kivesszük a tál tartalmát, kicsit átgyúrjuk, amire azért van szükség, hogy a tészta sikér tartalmát biztosítsuk. A tálba liszet szórunk a tésztát visszahelyezzük és egy tiszta konyharuhával letakarva negyven percig kelesztjük. Az idő leteltével egy kisebb és nagyobb pogácsaszaggatóval kivágjuk a malacok arcait. A nagyobb a fej, kisebb az orr. A fejből két pogácsa szükséges. A nagyobb pogácsák közé egy kis darab virslit teszünk majd jól összenyomkodjuk, tojással rögzítjük az orrot is. Maradék tésztából füleket formázunk. Az egészet lekenjük tojással, majd 20 percig meleg helyen pihentetjük. Ezután két kis borsot belenyomunk a megdagadt malac pofikba, ezek a szemek. Még egyszer lekenjük tojással az egészet, majd 170 C fokon 20 percig sütjük. Jó étvágyat és boldog új évet!