Tari Márta képzőművész erdélyi élményvilága kisgyermekkorából származik, ugyanis több nyarat töltött nagybátyjánál Székelykeresztúron. Ez az időszak megalapozta benne azt a tiszteletet és érdeklődést, amellyel az erdélyi magyar kultúra felé fordult.
Az egyetemes magyar gondolkodók, köztük Arany János, Ady Endre, Tamási Áron, Kányádi Sándor és a még ma is élettel teli népköltészet kimeríthetetlen inspirációs forrást jelentenek számára. Az életörömöt kifejező tánc éppúgy megjelenik mézes-életképein, mint a hétköznapi munka, a családi sürgés-forgás.
A művész számára erős érzelmi töltést hordoz Erdély. Izgalmas történelme, lenyűgöző tájai és sajátos kultúrája mindenkire szuggesztív erővel hat, függetlenül attól, hogy szülőföldjének mondhatja-e vagy sem. A magyar közbeszédben alig van olyan mondat, amely ne utalna arra, hogy egészen a miénk: a lelkünk része. Tari Márta, akinek a kezében a mézes tészta válik a plasztika anyagává, sem tud szabadulni Erdély varázsától.
A művész bevált mézeskalács receptjét idén kipróbáltam. Bár munkaigényes, de igen mutatós sütemény születhet meg kezünkben. A főképen az idei mézeskalács házikóm látható, amely a megadott recept alapján készült, pontosabban csak a rátét. A ház alapja a hagyományos kemény mézeskalács lett. A receptért külön köszönetemet fejezem ki Fábián Ferencné mézeskalács-készítőnek, aki megismertette velem ezt az édes "titkot".
Kerémia mézes receptje
Hozzávalók:
- 15 dkg méz
- 25 dkg porcukor
- 50 dkg liszt
- 3 egész tojás
- 1 evőkanál fahéj
- 1 mokkáskanál kakaópor
Elkészítés
Az alapanyagokat gyúrjuk egybe, helyezzük zacskóba és tartsuk hűtőben. Ha lehet 5 nap pihentetés után használjuk fel, de több hónapig is eláll a hűtőben. Mivel nincs benne fújtatószer, így megtartja a formát, nagyon szépen lehet vele szobrászkodni. Az elkészült munkát a nyers tésztán kissé hagyjuk száradni, majd aztán süssük ki 170 C fokon 15-20 percig.