Az “A Szakkört” Závogyán Magdolna államtitkár ötlete nyomán a Nemzeti Művelődési Intézet indította el, többek közt a Békéscsabai Szakképzési Centrumban, amely 2021-ben csatlakozott a kezdeményezéshez.
– Az A Szakkör keretein belül zajló program a mindennapok kultúráját erősítette, hozta vissza. Részben a hagyományőrzés jegyében, részben a Kárpát-medencei magyarságnak az összetartozása kapcsán – mondta el Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke.
A szakképzési centrum főigazgatója kiemelte a program pozitív hatását a fiatalok nemzeti öntudatára és hagyományok iránti érdeklődésére.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– A Békéscsabai Szakképzési Centrumban immáron többedjére bizonyítjuk azt, hogy a kitűnő szakmai képzés nálunk alap, nem kérdés. Célunk, hogy egészséges, szellemileg, mentálisan, a kultúrában, nemzettudatban is elmerült, vagy erre érzékeny gyerekeket, később mint munkavállalókat adjuk a társadalomnak, és ebben egy kitűnő program lehet az “A Szakkör” – fogalmazott Mucsi Balázs
Mint kiderült, a program sikere felülmúlta a szervezők elképzelését, hiszen kezdetben mindössze 20-22 szakkör létrejöttére és működésére számítottak.
– A szakképzési centrummal egy közös vízió vezérelt bennünket: a hagyományok és a modern szemlélet találkozásából valami igazán értékeset teremteni. Ma, közel egy évvel később örömmel látjuk, hogy ez a vízió nemcsak megvalósult, hanem él, lélegzik, fejlődik, hiszen több, mint 550 fő részvételével 18 szakágban és 7 intézményben van jelen – fejtette ki Nagy Edina, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezető igazgatója.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
A programban olyan tevékenységek kaptak helyet, mint bútorfestés, mézeskalács készítés, nemezelés, gyertyakészítés és a napjainkban egyre népszerűbb quilling is.
– Az osztálytársammal quillingeltünk ebben az évben, papírokat pödörgettünk, amelyekből aztán különböző képeket, rajzokat, húsvéti dekorációkat készítettünk. Nagyon jó volt abból a szempontból, hogy összekovácsolt minket, nagyon kreatív volt az egész és jó érzés volt alkotni, közben pedig mindenki nagyon jól érezte magát – idézte fel a BSZC Zwack József Technikum és Szakképző Iskola tanulója, Tóth Noémi.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu