A magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvénysorozat részeként tartott eseményen a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatóhelyettese köszöntötte a szép számú közönséget. Bácsmegi Gábor hangsúlyozta, hogy a kiállítás anyagát Ezüst György örököseinek családi gyűjteménye, a Békés Megyei Önkormányzat, valamint a Munkácsy Mihály Múzeum műtárgyai képezik. Mint mondta, a művész élete végéig kötődött Békéscsabához, még akkor is, amikor már hosszú ideje nem élt a városban.
– Egészen addig, amíg el nem végezte a főiskolát itt is élt, sőt mit több Mokos tanítványnak is nevezhetjük, és a főiskolán is egy békéscsabai származású tanára volt, valamint amikor Pestre költözött, utána is azért a témáit tekintve megmaradt az alföldi táj, az alföldi népművészetnél – fogalmazott.
Varga Tamás, Békéscsaba kultúráért felelős alpolgármestere köszöntő beszédében a művész csabai származását méltatta.
– Ezüst György Békéscsabán született, itt töltötte gyermek és ifjúkorának jelentős részét, és ez a gyökér, a hely, a város, az Alföld szeretete élete során és művészetében is erős, meghatározó érzés, élmény maradt – emelte ki.
A kiállítást Egri Mária Móra Ferenc-díjas művészettörténész nyitotta meg. Mint elhangzott, most egy olyan művész kiállítását mutatja be múzeum, akiről joggal hihetjük, hogy a tenyerén hordta a Teremtő. Alkotókedvet, hozzá tehetséget kapott, elképzeléseit megvalósíthatta. Alkotásai felkeltették közönsége érdeklődését, műgyűjtők és közgyűjtemények anyagát gazdagítják a munkái. Törekvéseit pedig díjak sorával ismerték el.
A kiállítás kurátorai a művész fia, Ezüst Gy. Zoltán és Gyarmati Gabriella, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze voltak. Az intézmény legújabb tárlata nyomon követi művészetének alakulását a figuratív, a látható valósághoz szervesen kapcsolódó, realista szellemben fogant alkotásoktól indulva az absztrakt művekig, lépésről lépésre követve az életműben az átalakulás folyamatát.
– Apa nagyon közelinek érezte magát az alföldi világhoz, az alföldi emberek gondolkodásmódjához, nagyon szerette ezt a környezetet, nagyon sokszor jártunk vissza Békéscsabára, így az ő művészetének fő témái is ebből a gondolatkörből kerültek ki – részletezte Ezüst Gy. Zoltán.
A Csabai retrospektív – Ezüst György művészete című kiállítás 2022. április 17-éig látogatható.