– Az itt kiállított képek több évtizedes gyűjtőmunka gyümölcsei. Gyulát mindenki ismerte, és kiterjedt kapcsolatai révén rengeteg művészembertől szerezhetett be alkotásokat. Grafikarajongó volt és végső soron művészetpártoló, jelentős képanyag halmozódott fel nála például szlovák származású alkotóktól. Egyszóval igazi kultúrember volt, aki segítette, pártfogolta a festőket, grafikusokat – fogalmazott Rakonczás Szilvia nyugalmazott könyvtárigazgató.
Tőkés Gyula (1939-2017) családja otthon szlovákul beszélt, hatéves koráig nem is tudott magyarul. A szlovák iskola tanulója volt. Kötődése a szlováksághoz egész életében elkísérte. Tanulmányai után egy Szarvas környéki tanyasi iskola tanítója lett. Munkája mellett folyamatosan tanult, több felsőfokú végzettséget is szerzett, míg végül népművelőként találta meg a hivatását.
Munkahelyei valamilyen módon mindig a kultúrához kapcsolódtak. Az 1970-es, 1980-as években, a klubmozgalmak idején a Gyopár Klub alapítójaként és vezetőjeként – Békéscsabán úttörőként – szakmunkás fiataloknak szervezett kulturális programokat, kovácsolta őket összetartó, igényes közösséggé. Vezetése alatt kapta a Szabadság Mozi a Phaedra nevet. A Békési úti közösségi házak évekig működtek az irányítása alatt. Nyugdíjazása után a Csaba Center III. emeletén lévő Jankay Galériában dolgozott.
Az évek során szerteágazó hazai és külföldi kapcsolatokra tett szert. Ezeket felhasználva kirándulásokat, kulturális programokat és képzőművészeti kiállításokat szervezett. A hazai művészeken kívül számos szlovák művésznek rendezett kiállítást. Gyűjteményének első képeit a kiállítások szervezéséért kapta. Kollekcióját később vásárlásokkal bővítette.
– Tőkés Gyulának óriásira duzzadt magángyűjteménye volt. A most kiállított festményeket beáraztuk. családja kérésére, hogy más is tudjon legalább annyira örülni és adózni a művészeteknek, mint a néhai népművelő – mondta el Ván Hajnalka művészettörténész.