Ván Hajnalka művészettörténész a behir.hu-nak elmondta, hogy a Janáky család felkérésére egy kis monográfián dolgozik és ő javasolta a családnak, hogy Janáky Viktor születésnapja alkamából érdemes lenne összeállítani egy tárlatot. Mint fogalmazott, a kiállítás mintegy húsz alkotásból álló anyagát a békési múzeum adta kölcsön a könyvtárnak. Az összesen kétszáz darabos gyűjteményt a keramikus 1999-es halála után a felesége adományozta oda a kisvárosi intézménynek. A csabai tárlaton a művész minden korszakából látható egy-egy jellegzetes darab.
– Janáky Viktor egy nagyon újító, kísérletező művész volt, aki tisztelte az anyagot, vagyis klasszikusan nyúlt hozzá, hogyha egy vázát vagy egy tálat kellett elkészítsen, ugyanakkor más is foglalkoztatta. Nagyon jó időszakban volt ő keramikus, amikor a lakáskultúra kifejezetten domináns volt, így a késztárgybeépítés is érdekelte, mert nagyon sok applikációs faliképet készített – jellemezte az alkotó munkásságát.
A tárlat az Ünnepi Könyvhét pénteki napjától látható, melynek apropóján a keramikus rokona, Janáky Marianna "Pályakép bemutató" estjét is megtartották. A Makón élő író, költő megkeresésünkre elárulta, hogy alapvetően nem volt hatással a keramikus művészete saját pályájára, ugyanakkor a család mindig is tisztelte munkásságát.
– Janáky Viktor, aki apám unokatestvére volt, a szocializmusban az egyik legkiemelkedőbb keramikus volt, azért, mert különlegesen tudott alkotni és ettől művész szerintem valaki, mert nem másol, vannak saját ötletei, mind technikában, mind témában és ez nála megtalálható volt – hangsúlyozta.
Az Emlék mázas samottból című kiállítás a tervek szerint ősz elejéig tekinthető meg a Békés Megyei Könyvár Lipták Pál termében.