Kékfestő imádata címmel nyílt új kiállítás a Téglában

2024. január 13. 18:24 | Csiffáry Zsuzsanna

A Kékfestő imádata címet viseli az a tárlat, amely szombaton kora délután nyílt meg hivatalosan a Tégla Alkotóház előterében. A kiállítás anyagát Tallódi Mirella Edit, a Tulipános Kézműves Alapítvány alapítója hozta el Debrecenből Békéscsabára. A kézműves alkotó a kékfestés mesterségének népszerűsítését tűzte ki célul, ami az UNESCO szellemi és kulturális örökségének listájára is felkerült több évvel ezelőtt.

A kékfestés egy több évszázados textilfestési technika, melynek elődje, a kelmefestés és a textilnyomás már a 16. századtól léteztek. A kék szín elérésére a festőcsüllenget használták, mely Európában őshonos festőnövény volt. Az 1600-as években Indiából hozták be Európába az indigó nevű növényt, melynek festőanyaga színtartóbb, töményebb, jobb minőségű volt, így használata gyorsan elterjedt a posztó- és vászonfestésben –derült ki a szombat délutáni megnyitón. A kékfestés az UNESCO szellemi és kulturális örökségeinek listájára is felkerült több évvel ezelőtt, mint évszázados kézműves mesterség.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

A Kékfestő imádata című tárlatot Dolányi Anna iparművész nyitotta meg, aki szakmai szemmel értelmezte Tallódi Mirella Edit "kék összeállítását". A Tulipános Kézműves Alapítvány alapítója elmondta, a kékfestést egészen kicsi kora óta szereti. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

– A dédnagymamám nagyon ügyes kézimunkákat készített. Rengeteg kékfestő köténye volt, amelyeket vásárokban szerzett. Ő tanított meg engem varrni, babaruhákat készítettünk, illetve az első pörgős szoknyámat is ő alkotta. Így ragadott meg ez a mesterség, ami mindig fel-feltűnt az életemben – fogalmazott. 

Hozzátette, hogy rövid pedagóguspályája során a kreativitás, a textilekkel való munkálkodás mindig fontos szerepet játszott, jelenleg viseletkészítéssel foglalkozik. Célja, hogy minél többekkel megismertesse a kékfestést mint mesterséget, hogy egyre nagyobb teret nyerjen a köztudtaban.  

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke a szervezet további programjaira hívta fel a figyelmet, és kitért a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválra. Pál Miklósné elmondta stábunknak, hogy jelenleg 230 egyéni alkotó és alkotócsoport pályázott, illetve a várható pályamunkák száma 1500 lesz. 

– Nagyon boldog vagyok, mert a konferencia résztvevőinek száma közel négyszáz. Magyarország minden területéről, másrészt határon túlról is érkeznek hozzánk – emelte ki az elnök. 

A Kékfestő imádata című kiállítást január 26-ig tekinthetik meg az érdeklődők. 

 

További programok »

Kultúra

Könyvtárak a sikeres kulturális turizmusért

A Békés Megyei Könyvtár pénteken megtartott eseménye a könyvtárak kulturális turizmus területén végzett munkájára, fejlesztésére fordított figyelmet. A programon megjelent közel 70 résztvevő tematikus szakmai előadásokat hallhatott.
2024. május 3. 15:16
FEL