Előhang: a minap Pécsett jártunk, ahol a csabai „griffeknél”, azaz az örvösöknél sokkal kisebbeket láttunk. Nem is piszkítottak annyit, mint az itteniek.
Többen jelezték félénk, hogy az utóbbi hónapban belvárosszerte meglepően sok döglött galambot láttak. Többek között az Andrássy úton, a Penza lakótelepen, a Szent István téren. (A nyitóképen kegyeleti okokból nem közöltünk galambhullát.)
Néhányan úgy vélik, a csabaiak betegítik meg a tubicákat, mert magok helyett kenyér- és kiflimorzsát adnak nekik. Mások szerint szándékos irtásról lehet szó, miután elegük van abból, hogy összepiszkítják a város szépségeit. Esteleg egy éjjeli titkos szervezet csúzlizná le őket?
– Olyanról hallottam már – mondja Boldog Gusztáv –, hogy a lakótelepeken az erkélyről lövik a szárnyasokat. Az is megtörténhet, hogy mérgezik őket, illetve olyan is előfordulhat, hogy zárt helyen a galambok egymást fertőzik.
A természetvédelmi szakember aláhúzza, az állati tetem veszélyes hulladék, amelyhez csak az engedéllyel rendelkezők – például állatorvosok, állatmentők nyúlhatnak hozzá.
A Békéscsaba Városi Állatvédők Közhasznú Egyesülettől azt kérdeztük, hogy érkezett-e hozzájuk tömeges galambpusztulásról bejelentés, illetve mi okozhatja a halálukat?
– Nem érkezett bejelentés hozzánk – mondja Kiszely Zoltánné Tünde, az egyesület elnöke. – Az tény azonban, hogy a galambok szinte bármit megesznek, amit felajánlanak nekik, így természetesen a kenyeret is. A madaraknak azonban teljesen más táplálkozási szükségleteik vannak, mint nekünk, embereknek, tehát ami nekünk tápláló, az számukra nem feltétlenül az.
Elmondja, a vadon élő galambok elsősorban magvakkal, rovarokkal, férgekkel táplálkoznak, vagyis nem szénhidrátra (kenyér), hanem inkább fehérjére, zsírokra van szükségük. És sajnos a kenyér, amit kiszórnak nekik, sokszor már penészes, ami viszont mérgező is lehet számukra. Fészkelési időszakban nem szabad adni, hisz olyankor a felnőtt galamb odaadja az eleséget a fiókának.
Azt követően Békéscsabai Rendőrkapitányságnál arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen büntetéssel sújtható az, aki szánt szándékkal irtja – mérgezi, lelövi – a belvárosi galambokat? Valamint érkezett-e már hasonló esetről feljelentés? A kapitányság sajtóosztályától az alábbi választ kaptuk:
„Tájékoztatjuk, hogy válaszadásunkig (2022. augusztus 30.) a megkeresésében szereplő esettel kapcsolatban bejelentés nem érkezett a Békéscsabai Rendőrkapitányságra. Amennyiben felmerülne bűncselekmény gyanúja akkor a rendőrségen a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 244. szakaszában foglalt állatkínzás miatt indulhatna büntetőeljárás.”