Négy évig nem rendezték meg a Tortamustrát az intézmény átalakítása, majd a pandémia miatt. Az utolsót 2018-ban rendezték, rekordszámú, közel száz nevezővel. Idén az őszi témák kerültek a középpontba, és a hagyományoknak megfelelően most is külön nevezhettek a profi és az amatőr cukrászok augusztus 31-ig.
A rendezvény menete a következő volt: reggel a versenyzők bevitték munkáikat a Munkácsy Mihály Múzeumba, ahol mindenkinek egyesével befotózták a tortáit. Ezután hivatalosan megnyitották délelőtt a rendezvényt, majd profi cukrászok és tortadíszítők tartottak előadást az intézményben. Valaki a grillázs készítését mutatta be, míg más a különböző cukormasszák, marcipánok formázását és a mézeskalács díszítés fortélyaiba engedett bepillantást.
A múzeum munkatársai arra törekedtek a szakmai zsűri összeállításakor, hogy ez a díj egy nívós szakmai elismerést jelentsen. Az ítészek között Bartus Dóra és Podmaniczky Krisztina olimpiai aranyérmes mestercukrászok, valamint Rajki István és Lipcsei László cukrászmesterek mellett a tortamustra eddigi szervezője, Sütő Istvánné és Stahl Judit műsorvezető is helyet kapott.
– Nagyon örültünk annak, hogy ismét rengetegen jelentkeztek, hetven torta alkotás érkezett be hozzánk a versenyre. Összességében elmondhatom, hogy inkább az íz kategóriában érkezett be több munka, ezek a Jankay terembe kerültek hűtőbe. A design 1. kategóriát a profi cukrászoknak, illetve a design 2. kategóriát amatőr cukrászoknak hirdettük meg. Előbbi esetben 16, utóbbiban 14 munkát zsűrizhettek az ítészek – fogalmazott Forrainé Kovács Márta, a verseny kurátora.
Lipcsei László cukrászmester kiemelte, hogy a zsűri nagyon sokoldalúan vizsgálta a tortákat, mivel közöttük is mindenkinek megvan a maga szakterülete. Főbb szempontok, amelyekre a design torták esetében figyeltek, a harmónia, a letisztultság és a témaválasztás.
– Az íz kategória esetében nincs gond abból, ha mondjuk az adott finomság csak egy vagy két ízből áll össze, de az legyen nagyon finom, mert ez az, ami itt nagyon fontos – hangsúlyozta.