– A város lakói leggyakrabban a járdafejlesztésekkel kapcsolatban keresik meg az önkormányzatot. Most több mint 2,3 milliárd forintból újulhatnak meg a járdák, mi fér ebbe a keretbe?
– A járdákkal kapcsolatban valóban nagy sok igény jelenik meg az önkormányzati képviselők asztalán, illetve a polgármesteri hivatalban, hisz több mint hatszáz utca van Békéscsabán. Most nagyot léphetünk előre azzal, hogy 2022 végéig, négy ütemben egy nagy járdaépítési és -felújítási program valósul meg ebből a 2,3 milliárd forintból. A fejlesztés több mint 200 járdát és járdaszakaszt érint. Van olyan utca, ahol az egyik oldalon teljes hosszúságában készül el vagy újul meg a járda, vannak olyan részek, ahol két keresztutca között lesz újjáépítve a járda, és vannak olyanok is, ahol a balesetveszélyes felületeken történik majd beavatkozás.
– A Magyar Közlönyben megjelent, hogy 191,2 millió forintot biztosít a kormány Körös Hotel épületének elbontására. Ön korábban azt mondta, szeretné, hogy ez még ebben az évben megvalósuljon. Milyen esélyt lát erre?
– Egészen biztosnak tartom, hogy idén végre eltűnik ez a tájseb a város szívéből. A forrás elegendő arra, hogy a Körös szálló egykori épületét elbontsák, hogy egy rendezett zöld felület legyen majd a helyén. Úgy egyeztettünk miniszterelnök úrral és a kormányzati szereplőkkel, hogy az önkormányzat megkaphatja ezt az 1997 négyzetméternyi területet. Hogy azután mi lesz a szálló helyén, arról majd a közgyűlés dönt. Kezdeményeztem egy közösségi tervezést, társadalmi egyeztetést ebben az ügyben, de természetesen a végső szót d a közgyűlés mondja ki, hogy mi legyen az egykori Körös szálló területén.
– A szabadkígyósi Wenckheim-kastély felújított déli homlokzatát már láthattak az érdeklődők. A felújítás 3,2 milliárd forintból valósul meg. Miért fontos ez a fejlesztés?
– Úgy valósul meg ez a kastélyfelújítás, hogy több mint 3 milliárd forint felét az Európai Uniótól, felét pedig nemzeti forrásból kapja Szabadkígyós. Egy olyan kiállítás nyílik majd ott, ami 21. századi eszközökkel dolgozik. A Vendégségben Wenckheiméknél címet viseli majd az itt látható állandó kiállítás. Tegyük hozzá, hogy a körülbelül 23 hektáros kastélypark is megújul. A fejlesztési terveknek ezzel azonban még nincs vége: szeretnénk, hogy a következő kastélyprogramban is forrást kaphasson Szabadkígyós arra, hogy a kastélyt még tovább szépítse. Azért nagyon fontos a kastély rendbetétele, mert a múltunk, az épített örökségünk egy igen értékes része. A 19. században épült a kastély Ybl Miklós tervei alapján, olyan öröksége ez a múltunknak, amire vigyáznunk kell, amit gondoznunk kell. Azt reméljük, hogy ha teljes egészében megújul a kastély, és az ottani programok, az ottani kiállítások látogathatók lesznek, akkor ez megélénkíti a térség turizmusát is. A Wenckheim turista- és kerékpárútra Békéscsaba önkormányzata további 1,3 milliárd forintot kapott, így megvan a szükséges forrás arra, Békéscsabáról is biztonságosan tudjunk majd kerékpárral elmenni Szabadkígyósra. A turista- és kerékpárút jövő év közepére készül el teljesen.
– A járványhelyzet Békés megyében is sokat javult. Mit gondol, fellélegezhet az egészségügy?
– Az egészségügy ma már sokkal kisebb teher alatt dolgozik, mint néhány hete. Minden mutató alapján azt látjuk, hogy lecsengőben van a koronavírus-járvány harmadik hulláma, ami annak is köszönhető, hogy több mint ötmillió ember már megkapta az oltást. Tudjuk azonban, hogy a várólisták a járvány miatt meghosszabbodtak, és elmaradtak halasztható műtétek, emiatt tehát az egészségügy terhelése továbbra is nagy lesz. A virológusok előrevetítették, hogy lehet a járványnak negyedik hulláma is, azonban – az oltásoknak köszönhetően – az várhatóan sokkal alacsonyabb szinten fog tetőzni, mint a harmadik.
– Újraindult az élet a kulturális intézményekben, ez mennyiben tud segíteni a járványban megfáradt emberek mentális regenerálódásában?
– Sokat segít, hogy vannak már rendezvények, de az is, hogy végre közösségekben lehetünk, nem kell félnünk egymástól, vagy nem kell önmagunktól félteni a szeretteinket. A személyes kapcsolatok, közös élmények pedig segítenek abban, hogy ne érezze azt a szörnyű bezártságot az ember, ami roppant módon nyomasztotta szinte mindnyájunk lelkét. Erőt ad és feltölt, hogy a korlátozások döntő része megszűnt, és újraéledhettek a személyesés közösségi kapcsolataink. Jó érzés látni, hogy újra élettel telnek meg az utcák, terek, vendéglátóhelyek, intézmények – már nagyon régóta vártunk arra, hogy biztonságosan találkozhassunk egymással.