Már nyomtatják is az ételeket és az italokat a BSZC diákjai

2020. október 12. 15:13 | Gyemendi Réka

Ételnyomtatókat mutattak be a Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) Zwack József Technikum és Szakképző Iskolájában hétfőn. A XXI. századi berendezések képesek 3D formában különböző ételeket és italokat nyomtatni. Ezzel a technológiával legfeljebb 17 centiméteres magasságig készíthetők el például édes- és sós alapú ételek, de a gépek alkalmasak a feltálalt ételek díszítésére is.

Az országban egyedül a Békéscsabai Szakképzési Centrumban oktatják majd ezeknek a gépeknek a működését – mondta el a sajtótájékoztatón Mucsi Balázs, a BSZC főigazgatója.

– Öt éve született álom valósult meg a beruházással. A Zwack tagiskola növendékei korábban Kínában jártak, ahol ők és a velük kiutazó oktatók megtapasztalhatták, melyek azok a modern technikák, amelyeket a távol-keleti ország diákjai már tanulnak. Ezért együttműködési megállapodást kötöttünk egy pekingi iskolával és egy tudástranszferen keresztül készülünk a gasztronómiát érintő, lassan Európában is megjelenő új korszakra. Szeretnénk, ha a BSZC diákjai fel lennének erre készülve – fogalmazott a főigazagtó.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

A gépek beszerzését a Szőke és Társai Kft. és a BSZC együttműködése alapozta meg. Szőke-Kis Tamás, a kft. cégvezetője elmondta: a két gép közül az egyik, az úgynevezett kávéhabnyomtó Kínából érkezett, míg a 3D ételnyomtató Németországból.

– A kávéhabnyomtató a kávé habjára vagy bármilyen sík felületre, élelmiszerre, például macaronra, felvágottas kenyérre, sőt, gyümölcs krémes tetejére is képes nyomtatni bármilyen képet, logót vagy feliratot. A másik gép bonyolultabb: olyan, mint egy 3D nyomtató, csak nem műanyaggal, hanem étellel dolgozik. Ennek vannak szabályai, például nem tud áthidalni, mint egy műanyagot használó gép, hanem rétegről-rétegre épít fel egy bizonyos alakzatot vagy szöveget. Csokival és marcipánnal próbáltuk ki eddig, de még a folyamat elején járunk. Tudjuk azonban róla, hogy tésztából, kolbászból vagy burgonyapüréből is képes nyomtatni – fogalmazott a cégvezető.

Szőke-Kis Tamás hozzátette: a működésük viszonylag egyszerű: mindkettő gép az úgynevezett Plug & Play rendszerrel működik, vagyis a berendezés a konnektorba dugva már használható is, az internet segítségével. A BSZC egyelőre két ilyen géppel gazdagodott, de a jövőben szeretnének más, tudású gépeket is beszerezni.

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46