A Munkácsy Mihály Múzeum a hosszú téli bezárást követően, március 28-án újból megnyitja kapuit a látogatók előtt. Az intézmény három új időszaki tárlattal készült, így keddtől a „Pesttől Aradig, eufóriából letargiába”, a Munkácsy fürdőzik és az Égi csillag tiszta fénye – Evangélikusok Énekeskönyve című kiállításokat tekinthetik meg a vendégek. A múzeum az utóbbi tárlatot már januárban bemutatta a sajtó képviselőinek, azonban mielőtt még a nagyérdemű is megtekinthette volna, az intézménynek sikerült egy újabb értékes és különleges műkincset beszerznie, ráadásul egy helyi közösség felajánlásának köszönhetően.
– Maga a tárlat a Tranoscius köré épül, amelyet a laikusok általában Bibliának néznek, azonban az valójában egy énekeskönyv, amelyet a betelepülő szlovákok hoztak magukkal 1718-ban – mondta el kérdésünkre az intézmény igazgatója.
– A Tranoscius az újratelepítés óta használatban van Békéscsabán. Az eredeti énekek változatlan formában bővültek, már több, mint ezer éneket tartalmaznak – árulta el Bácsmegi Gábor.
Pénteken a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Levéltárának jóvoltából egy korai, kézzel írott 1727-ből származó Tranoscius érkezett a Munkácsy Mihály Múzeum időszaki kiállításába. A könyv első lapjain megjelenő évszámából jól látható, hogy Békéscsaba újratelepítésének dátumához igen közeli datálású. Kutyej Pál evangélikus lelkész kiemelte: az énekeskönyvet több ember írhatta és több, mint 600 ének található benne, amelyek furcsamódon nem sorrendben íródtak.
– Ugyanaz az énekeskönyv, amely nyomtatott formában már oly sokszor megjelent, de mégis egy olyan gyöngyszem vagy kuriózum, amelyből tudomásunk szerint nincs több a világon. Ezért értékes, valamint azért, mert a kézírás mellett iniciálék díszítik és kották is vannak benne, míg nyomtatott formájában ezek nem szerepelnek – tette hozzá.