Dedinszky Gyula evangélikus lelkész életét mutatja be az új időszaki tárlat

2024. szeptember 20. 11:01 | Csiffáry Zsuzsanna

Csütörtökön délután mutatta be új időszaki tárlatát a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum. A Dedinszky Gyula (1905–1994) evangélikus lelkész és néprajzkutató életútja című kiállításon jelen volt ifj. Dedinszky Gyula is, aki családi történeteket osztott meg a jelenlévőkkel. A tárlatot december 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők az intézmény nyitvatartási idejében.

Dedinszky Gyula (1905–1994) evangélikus lelkész és néprajzkutató életútja című időszaki kiállítás megnyitóján Bácsmegi Gábor, az intézmény igazgatója köszöntötte a megjelent vendégeket a Pátkai Ervin teremben. A rendezvényt megelőzően az igazgató elmondta, hogy nem mással, mint a csabai kolbásszal készült a látogatók részére, hozzátette a különlegessége az a mostani kostólónak, hogy Dedinszky Gyula receptje alapján készítette el a hagyományos csabait.  

Az időszaki tárlatot Kutyej Pál, a Békéscsabai Egyházközség igazgató lelkésze nyitotta meg, aki saját bevallása szerint irigykedve tekint Dedinszky életére. 

Gyula bácsi, hiszen mindenki így hívta ő volt az a XIX. századi evangélikus lelkész kép, akire így visszagondolva mindenki irigyen tekinthet. Mindenkihez volt egy jó szava, mindenkire volt ideje. Az egyik oldalon ott volt az ő tudományos munkáinak a sokasága és annak is a szerteágazó részei, ugyanakkor ott vvolt az ő életében a sok-sok nehézség. És ezekből a nehéz pillanatokból lelkészként úgy profittált, hogy kivette az isteni gondviselést fogalmazott stábunknak Kutyej Pál. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Forrainé Kovács Márta, történész muzeológus, a kiállítás kurátora saját készítésű kaláccsal készült az eseményre, amelyre Bácsmegi Gábor által készített csabai került. Mint mondta nagy megtiszteltetés, hogy a kiállítás megnyitóra ifj. Dedinszky Gyula is eljött.

A tárgyakon keresztül igyekeztem összeállítani Dedinszky életútját. Ebben segítségemre voltak az Evangélikus levéltár illetve intézményünkben is nagyon sok szép tárgy állt rendelkezésre. Mindezekért nagyon hálás vagyok és ezúton is köszönöm, hogy biztosították a kölcsönzést a tárlat idejéig. Meg kell említenem, hogy Dedinszky Gyula fiától is kaptunk tárgyakat, amit szintén kihelyeztem tájékoztatott Forrainé Kovács Márta.  A kiállítás szervezője nyomatékosította, hogy az életutat bemutató kiállításon két nemesi oklevelet is kihelyezett, ami 1272-ben és 1375-ben került a család birtokába. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

Dedinszky Gyula receptje alapján készült kolbászt is megkóstolhatták a vendégek a kiállításmegnyitón.

Nagyon szívmelengető itt lenni Békéscsabán. A kiállítást volt szerencsém megtekinteni amin nagyon meghatódtam. Békéscsabához engem nagyon ide szegeztek a nagyszülők, gyerekként nagyon sok időt töltöttünk itt. Azután pedig a munka mellett is havi rendszerességgel jártam le hozzájuk. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy a kiállítást megtekintők előtt ne csak a lelkész ember képe rajzolódjon ki, hanem Dedinszky Gyula és felesége egységesen, mert ők ketten együtt voltak egyek. Mindkettőjüket a szeretet vezérelte. Szeretném ezt átadni az itt megjelenteknek, és nagyon örülök, hogy van lehetőségem elmondani – mondta el ifj. Dedinszky Gyula. 

A tárlatot a Munkácsy Mihály Múzeum Kamaratermében nézhetik meg az érdeklődők december 31-ig. 

 

Galéria

További programok »

FEL