A kiállítás sajtóbemutatóját Bácsmegi Gábor, múzeumigazgató és Forrainé Kovács Márta történész múzeológus vezette fel. A tárlat anyaga részben a Munkácsy Mihály Múzeum saját gyűjteményéből származik, részben pedig más intézményektől és magánszemélytől kölcsönzött darabokkal egészül ki, akik közül meg kell említenünk Mayerhoffer Miklós, Trényi Péter és Nagy József magángyűjtőket és nem utolsó sorban a Békés Vármegyei Károlyi-huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet.
Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc a magyar történelem talán legfontosabb eseménysorozata volt, hiszen különös erővel mutatkozott meg nemzetünk összetartó ereje, szabadságszeretete. Békés megye számos polgár vette ki részét a harcokból, Békéscsaba városából számszerűen 350 fő szolgált a honvédség soraiban.
A mi területünkön nem zajlottak véres csaták, látványos hadmozdulatok, de a megye népe derekasan viselte a közös üggyel együtt járó terhek hordozását. A bukás után még inkább, amikor is a szabadságharcot leverő császári és cári csapatok hadisarc megfizetésére kötelezték a csabai lakosságot is, más magyar városokhoz hasonlóan.
Boczkó Dánielnek, aki az 48-49-es években Békés- és Arad vármegye kormánybiztosa volt, címerrel ellátott díszes ivópohara is helyt kapott a tárlatban. Róla közteret is neveztek el Békéscsabán, 2013-ban, a vasútállomás közelében.
A kiállítást a nagyközönség a Munkácsy Mihály Múzeum hivatalos megnyitása napjától, március 28-tól, július 2-ig tekintheti meg, a Jankay-teremben.