A Munkácsy Mihály Múzeum legújabb időszaki kiállítása a Tranoscius köré épül. A laikusok általában Bibliának nézik azt az énekeskönyvet, amelyet a betelepülő szlovákok hoztak magukkal, 1718-ban.
A tárlatot Bácsmegi Gábor igazgató mutatta be a sajtó munkatársainak, csütörtökön. Mint mondta, fontos, hogy megmutassák azokat az értékeinket, amelyek a városunkhoz, környékünkhöz köthetőek. A téma régóta foglalkoztatta a munkatársakat, és már évekkel ez előtt szerették volna bemutatni az ehhez kapcsolódó tárgyaikat a közönségnek.
A Tranoscius 1636-ban keletkezett Lőcsén, Brenner nyomdájában, és kezdetben 414 éneket tartalmazott. Megalkotóját hazájából elűzték, majd Észak-Magyarországon telepedett le, ahol felismerte, hogy egy egységes énekeskönyv erősítené a szlovákok hitét és nemzeti identitását. Salamon Edina néprajzos muzeológus, a tárlat egyik megalkotója elmondta, hogy a könyv nagy népszerűségre tett szert, és sokáig fennmaradt, így jutott el a csabaiakhoz is, akik használták, és tovább éltették.
A 170 kiadást megélt Tranoscius énekeskönyv szinte minden családban megtalálható volt; sokan a múzeum számára ajánlották a sajátjukat. A kulturális intézmény most a legszebb példányokat választotta ki bemutatásra: díszes, bőrkötéses, rézveretes, vagy egyszerű lemezzel borított darabokat.
A műtárgyak mellett egy filmet is készítettek múzeum munkatársai, amelyben szó esik a Tranosciusról, annak alkotójáról, a készítési módjáról, valamint arról is, hogyan restaurálják a múzeumba beérkezett darabokat. A terem közepén 15 ének szövege olvasható a belógó molinókról, magyarul és szlovákul egyaránt.
A kiállítást a nagyközönség a tavaszi nyitást követően csodálhatja meg.