Hétfőn este a Bárka irodalmi est soron következő vendége Egressy Zoltán József Attila-díjas magyar író, költő volt. A vele folytatott beszélgetést Elek Tibor, a Bárka folyóirat főszerkesztője vezette.
– Valós személyről van szó a könyvemben. Irodalmi mű vált a zalai parasztasszonnyal folytatott beszélgetéseinkből. Jolka, a könyvem főszereplője egy valós személyen alapuló fiktív alak, hiszen van, amit átírtam, illetve hozzátettem bizonyos szálakat a történetéhez. Attól különleges ez az asszony, hogy 95 éves, több mint hetven éve él jelenlegi otthonában. Fantasztikus, hogy miként tekint a világra, szeretteire. Városi gyerekként nagyon érdekesnek találom a vidéki életet, amely a munkámban is visszaköszön – tájékoztatott Egressy Zoltán.
A könyvben Jolka féltve őrzött titkai, az olyan kimondatlan gondolatok is szerepelnek, amelyeket a papoknak sem mondott el soha, pedig gyónni nagyon szeretett. Az volt élete legszebb időszaka, amikor a férjével, Béla papával tizenkét esztendőn át a templomnál dolgoztak, díszítettek, harangoztak. A főszereplő nem időrendben beszél, de könnyen össze tudjuk rakni a történetet, még annak ellenére is, hogy többször visszatér egy-egy eseményhez.
A kötet a zalai-somogyi tájnyelvet idézi fel. Elek Tibor kiemelte, hogy a makrotörténetek és az azokat kísérő jellegzetes nyelvhasználat sokkal fontosabb, mint maga a történelem.
– Egressy Zoltán ismerős vendég nálunk, hiszen sok drámájáról ismert, de időközben kiváló prózaíróvá képezte magát. Idén három könyvet is írt, többek között a Jolka harangját. Úgy gondolom, hogy érdemes megismernie a békéscsabaiaknak ezt az írást, amelyben alig tudunk meg bármit is a korabeli történésekről, ám a zalai parasztasszony tájszólása elragadja az olvasót – fogalmazott Elek Tibor.