A festőművész Munkácsy Mihály kortársa volt, aki a XIX. század utolsó harmadában külföldről hazatérve, Magyarországon csinált karriert. Az új csabai kiállítást műtárgykölcsönzéssel támogatta a nyíregyházi Jósa András Múzeum, valamint a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, a debreceni Déri Múzeum és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum is.
– Benczúr Gyula egy olyan művész, akivel találkozhatunk a történelemkönyvekben is, tehát egy meghatározó művészről van szó. Ez a kiállítás is jól mutatja be azt az életművet, amit a magyar festészet oltárán letett – fogalmazott Varga Tamás alpolgármester.
Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatója elmondta, hogy ezt a vándorkiállítást már sokszor, sok helyen láthatták az érdeklődők, most éppen erdélyi turnéjáról érkezett a vármegyeszékhelyre.
– Benczúr híres volt a portré- és a történelmi témájú festészetéről, de a tárlatban megtalálhatók azok a rajzok is, amelyeket fiatal és idősebb korábankészített, így látható a művészi fejlődése, illetve az is, hogy mekkora tehetség volt már gyerekkorában – fűzte hozzá az igazgató.
A tárlatot Prágai Adrienn művészettörténész nyitotta meg, aki elmondta, hogy a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria kilenc festménnyel támogatta a kiállítás létrejöttét. Hozzátette: a kiállítás arra hívja fel a figyelmet, hogy az elsősorban történeti festőként ismert művész egyszerre több műfajban alkotott kiemelkedőt.
– Nagyon sokrétű a tematikai válogatás, ami az életművében megjelenik. Nagyon erős a portréfestészete, kassai ismerőseit, családtagjait festette meg, később aztán hatalmas arisztokrata családokat, pénzembereket, a magyar kultúra nagyjait is megfestette, de modellt állt neki I. Ferenc József osztrák császár és magyar király is. Ami igazán különleges, az önarcképművészete – hangsúlyozta a művészettörténész.
A kiállítás kurátora Gyarmati Gabriella művészettörténész, aki kiemelte, hogy Munkácsy Mihály és Benczúr Gyula egy évben születtek, pályájuk pedig több ponton is találkozott, a tárlat többek között erre a kapcsolatra is rávilágít. A művek mellett pedig több személyes tárgyat is láthatunk a művésztől.
– Benczúrnak sokkal könnyebb volt boldogulni, Munkácsynak sokkal jobban meg kellett küzdenie, annyira más közegből, más háttérrel indultak. Ennek ellenére azonban sok esetben ugyanazok a gyűjtők keresték meg őket, sok esetben ugyanazon a kiállításon szerepeltek és az egyik ezt, a másik azt az aranyérmet nyerte el, tehát nagyon érdekes, ahogy időről időre kölcsönhatásba lép a pályafutásuk – tette hozzá a művészettörténész.
A Benczúr, a fenséges című időszaki kiállítás egészen augusztus 10-ig látható a Munkácsy Mihály Múzeum Jankay termében.