A kiállítás kurátora, Gyarmati Gabriella művészettörténész kiemelte, hogy Munkácsy Mihály és Benczúr Gyula egy évben születtek, pályájuk pedig több ponton is találkozott, a tárlat többek között erre a kapcsolatra is rávilágít. A művek mellett több személyes tárgyat is láthatunk a művésztől, így a tárlat az alkotó pályáját is nyomon követi és a látogatók elé tárja.
– Festőnk Nyíregyházán látta meg a napvilágot, így a helyi Jósa András Múzeum gyűjteménye adja a tárlatunk gerincét. Benczúr művészetét azért tartottuk érdemesnek a csabai közönségnek bemutatni, mert ő annak a művészgenerációnak a legteheségesebb tagja, aki visszatért hazájába. Múzeumunk névadójának és a magyar akadémikus történeti festészet kiemelkedő alakjának párhuzamba állítása és művészetük különbségeinek kimutatása is kézenfekvő számunkra – fogalmazott Gyarmati Gabriella.
A festőművész a csabai kötődésű Munkácsy Mihály kortársa volt, aki a XIX. század utolsó harmadában külföldről hazatérve, Magyarországon csinált karriert. Az új csabai kiállítást – melyről bővebben ebben a cikkben írtunk – műtárgykölcsönzéssel támogatta a nyíregyházi Jósa András Múzeum, valamint a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, a debreceni Déri Múzeum és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum is.
A Benczúr, a fenséges című időszaki kiállítás egészen augusztus 10-ig látható a Munkácsy Mihály Múzeum Jankay termében.