Rögtön az elején leszögezem: a lenmag mindig is szerepelt valamilyen formában a konyhánkban, de konkrétan nem tudtam vele mit kezdeni. A távoli "unokatesóját" a szezámmagot bátrabban alkalmaztuk a kenyerek és pogácsák tetején. Nagyon érdekelt, hogy ez az apró barnaság vajon csak a dekorálásra alkalmas-e, hiszen egy magas tápértékű, rendkívül egészséges élelmiszerről van szó. Növényi eredetű fehérjék gazdag tárháza, ezért alternatív proteinforrás lehet a húst nem fogyasztók számára. Seregnyi jótékony összetevővel bír, olcsón beszerezhető, és a szépségápolás terén is hasznát vehetjük. De mitől olyan nagyszerű ez az apró magvacska?
A lenmag előnyös tulajdonságainak köszönhetően segítheti az emésztést, széppé teheti a bőrt, csökkentheti a koleszterinszintet és az édesség utáni vágyat, összhangba hozhatja a hormonrendszert, segítheti a fogyókúrát.
A len kicsi, sötét- vagy aranybarna színű mag, mely a leggazdagabb forrása a növényi alapú omega-3 zsírsavaknak, melyet alpha-linolénsav (ALA) zsírsavaknak is nevezenek.
A másik egyedülálló tulajdonsága, hogy táplálkozásunkban első számú forrása a lignánoknak. A lenmag körülbelül 7-szer több lignánt tartalmaz, mint a 2. helyezett szezámmag. A lignan a női hormonok egyensúlyban tartásáért felelős, növelheti a termékenységet, csökkenthetii a menopauzát megelőző tüneteket.
Lenmag
A lenfélék családjába tartozik, körülbelül 30-80 cm magas növény, világoskék vagy fehér virágú, melyet a rostjáért és magjáért termesztenek Közép-Európában. Étkezési célra a lenmag felhasználható, melyet akár önmagában pékáruk készítéséhez, sütemények díszítéséhez vagy olaj formájában saláták ízesítésére alkalmaznak leggyakrabban.
A lenmag összetétele
A lenmag gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, fogyasztásával rengeteg rosthoz és fehérjéhez jut a szervezetünk. A lenmagolaj azonban még koncentráltabb formában tartalmazza az ásványi-anyagokat. Gazdag B1-, B6-vitaminokban és az erős antioxidáns E-vitamin is megtalálható benne. Magas a foszfor-, magnézium-, és tiamintartalma, ezenkívül cink, réz, mangán, kálium és vas is található benne.
Tömegének 35 %-át növényi zsiradékok adják és ezeknek több, mint a fele a már fentebb említett alfa-linolénsav (ALA), amely az omega-3 zsírsavak csoportjába tartozó esszenciális zsírsav, tehát az emberi szervezet nem tudja magától előállítani. A lenmagolaj gazdag fitoösztrogénekben is, melyek az ösztrogénekhez hasonló, ám az emberi hormonokhoz képest jóval gyengébb hatással vannak a szervezetünkre.
Különböző formákban használatos, mint például lenmagolaj, lenmagliszt, lenmagpehely, lenmagtea, étrend-kiegészítők.
A lenmagot bő folyadékkal ajánlott elfogyasztani, különben ronthatja a székrekedéses panaszokat. Másfelől viszont mind a lenmag, mind a lenmagolaj hasmenést is okozhat. Az emésztőrendszeri hatások miatt hasmenéses panaszok, irritábilis bél szindróma, colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség, emésztőrendszeri szűkület esetén fogyasztása nem javasolt. Ugyanígy a szklerodermában szenvedő betegeknek sem ajánlott a nagyobb mennyiségű lenmag. Másfelől egy evőkanálnyi lenmagot lehet elfogyasztani egy nap, és ha lehet ledarálva, mert így sokkal könnyebben eljutnak a tápanyagok a szervezetünkbe.
A következő, lenmagról szóló cikkünkben egy recepetet is közzéteszünk.