Békéscsaba anno: A háború magyar poétája, Gyóni Géza emlékére

2017. július 2. 10:22 | Mikóczy Erika

Gónyi Géza költő a Pest megyei Gyón községben született 1884. június 25-én. A család csabai származású volt, apja Áchim Mihály lelkész. A középiskolát Szarvason kezdte, de Békéscsabán a gimnáziumban fejezte be. Írói tehetsége itt kezdett kibontakozni.

A pozsonyi evangélikus teológián két évet tanult, majd Gyónra visszatérve jegyzőgyakornok lett, és felvette a Gyóni nevet. Később Sopronban lapszerkesztőként dolgozott. A háború kitörésekor tartalékos közlegényként került a lengyel frontra, a Przemysl-i várba, ahol öccse Áchim Mihály főhadnagy is szolgált. Hosszú ideig védték az oroszok által körülzárt várat. Az ostromlott várból röppentek ki Gyóni Géza versei a háború átélt borzalmairól, a katonatársak szenvedéseiről, az otthon maradottak féltő aggódásairól, a magyar katona hősiességéről, melyet ép oly Istenadta tehetséggel énekelt meg, amilyen kíméletlen gúnnyal hívogatta „csak egy éjszakára” a harcok poklába a vérzivatar lelketlen vámszedőit.

1915 márciusában a vár feladása után öccsével orosz fogságba kerültek a Kazany melletti Alatyr városba. Az itteni öthónapos fogolytábori életről írt több verset és egy drámát, Foglyok címmel. Írásait hadifogoly művészek illusztrálták. Verseit rejtett utakon juttatták haza. Szeptemberben a fogolyhad elindult Gyóni és testvére a szibériai Krasznojarszk melletti hatalmas fogolytáborba került.

Öccse, Áchim Mihály szívbajt és tuberkulózist kapott 1916 első felében, több mint egy évig kezelték, de hiába az életét már nem tudták megmenteni. Gyóni Gézát a szomorú eset annyira megrázta – nyilatkozta egy volt fogolytársa, Lampel Albert, aki később az angol-magyar bank békéscsabai fiókigazgatója volt – hogy súlyos idegösszeroppanás érte. Nem sokkal testvére halála után, 1917. június 25-én reggel 7 órakor, a harmincharmadik születésnapján örökre lehunyta a szemét Gyóni Géza.

A halott mellére, szívmagasságban, egy hordó vasabroncsát húztak, koporsójába beletették bajonettjét és ezüstfogantyús botját. Gyóni Gézát és öccsét Vojenni Gorodok temetőjében egymás mellé temették.

Hamvainak hazahozatalára, a Gyóni Géza Irodalmi Társaság mozgalmat indított 1937-ben. Az orosz hatóságok az engedélyt hosszú idő után adták meg, azonban az akkor épülő krasznojarszki nagy víztároló építésével a temető területe is víz alá került. Csabán utca, az evangélikus gimnázium falán emléktábla, a szoborsétányon bronzba öntött portré őrzi a háború poétájának, Gyóni Gézának emlékét.

Gécs Béla

 

További programok »

Kultúra

FEL