Békéscsaba anno: 140 éves az Erzsébethelyi evangélikus templom

2016. december 8. 16:15 | Mikóczy Erika

A jaminai szőlőskertekbe kiköltözők egyre-másra odaépítették apró házaikat és így a népesség száma egyre szaporodott a 966 kisholdnyi szőlőstelepen. 1842-re már elérte a 2000 főt az ott élők száma.

A területen 1869-ben létesült evangélikus lelkészi hivatal. Pecsétnyomóján a szöveg: „A b-csabai ág..k. ev. egyház szőlősbeli papi hivatala 1869”. A hívek száma egyre növekedett, imaházukat pár év alatt kinőtték. Egyre kitartóbban követelték Csabától az iskolát és a templom építését.

Hamarosan építési pályázatot hirdettek meg, a sok jelentkező árajánlata közül a következő iparosok nyerték el a munkákat: a kőművesmunkát Berndt Ferenc, az ácsmunkát Ondrovszky Sámuel, az asztalosmunkát Michnay Sándor, a lakatosmunkát id. Adamik M. és Simon György, az üvegmunkát pedig Such Soma.

A templom alapkő-letétételénél, 1875. május 27-én, egy csütörtöki nap reggelén, nagy tömeg jelenléte mellett Haan Lajos csabai és Linder Károly szőlő-beli lelkész mondtak megható beszédet. Szavaik könnyeket csaltak megilletődött emberek szemébe. A beszédek képzeletben visszavezették az embereket 107 esztendővel korábbra, azokra az időkre, amikor a „most épülő templom helyén az első szőlőskertet kimérték, holott most ezekből álló új helység számára templom építtettik, melyben az evangélium szava leszen hirdetendő”. Az alapkőben elhelyezték az új község és egyház történelmét tartalmazó emlékiratot, s egy-egy számot a Békésmegyei Közlönyből és a Békésből.

A templom tervét Sztraka Ernő mérnök készítette, aki az építkezést is vezette. A felépült Erzsébethelyi templomot Szeberényi Gusztáv püspök szentelte fel 140 évvel ezelőtt, 1876. november 27-én, advent első vasárnapján.

A templom fából készült oltárképeit – Jézus a keresztfán, Krisztus és a samariai asszony – Haan Antal, Csaba első híres festője készítette. A templomi oltárterítőt (?) Szeberényi Gusztávné és Gajdács Jánosné készítették. Az új evangélikus templom lelkésze akkoriban Linder Károly lett.

Gécs Béla

FEL