Szerdán mutatják be az Erkel és a felkelés című darabot a Gyulai Várszínházban

Szerdán este mutatják be a Gyulai Várszínház színpadán az Erkel és a felkelés című vígjátékot. A Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba tollából eredő előadás a teátrum és a Csokonai Nemzeti Színház közös ősbemutatója, amelyet Zakariás Zalán rendezésében láthat a közönség.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején felmerült Gyula városában, hogy elrabolják Wenckheim grófnét – aki mellesleg Radetzky marsall leszármazottja volt – annak érdekében, hogy megadásra kényszerítsék a császári csapatokat a magyar forradalmárok elleni harcban, ám a titkos terv meghiúsul. A grófnét Hajdú Imelda játssza majd, aki kiemelte, hogy egy nem túl tehetséges hölgyet kell alakítania a színpadon.

 

Fotó: Matuz Melani/ Behir.hu

 

Szabó K. István a Debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetője a sajtónyilvános közönségtalálkozón elmondta: a teátrum célkitűzése a magyar kortárs drámák felkarolása, és örül annak, hogy ismét egy értékes darabot láthat majd a közönség. 

 

Fotó: Matuz Melani/ Behir.hu

 

Győrei Zsolt hangsúlyozta, hogy az Erkel és a felkelés a nézőket a történelmi időkbe repítő zenés vígjáték. 

– Tulajdonképpen egy nagyon izgalmas kihívás volt az, hogy a nemzeti opera megteremtője egy olyan helyzetbe kerüljön, amelyben a forradalom kitört. Illetve az, hogy az ő viselkedését valamilyen formában megmutassuk, ami egyébként egyáltalán nem dokumentált a történelemben – mondta Győrei Zsolt drámaíró, dramaturg, műfordító. 

A címszerepben Kiss Gergely Máté lesz látható, aki a közönségtalálkozón kiemelte a történetet minden korosztálynak ajánlja. 

 

Fotó: Matuz Melani/ Behir.hu

 

A darab rendezője azt mondta, hogy az előadás nem történelmi paródia, sokkal inkább olyan történet, amely közelebb hozza a mai nézőkhöz azoknak az alakját, akiket csak a történelemkönyvekből ismerhetünk. Nyomatékosította, hogy egy ősbemutató mindig tartogat meglepetéseket. 

– Kihívás egy ősbemutató, mivel nem tudjuk, hogy mire hogyan reagál a néző, avagy nagyon érdekes az a folyamat, amikor egy leírt szöveg életre kel és érzetté átalakul. Tulajdonképpen ebben a folyamatban történik a színház, mert a színházban a szöveg csak egy eszköz, mellette van egy gesztus, egy ritmus, egy teljesen más dimenzió és egy értelmezés – fogalmazta meg Zakariás Zalán, a darab rendezője. 

Az Erkel és a felkelés bemutatója július 24-én lesz a Gyulai Várszínházban, majd a debreceni nézők a következő évadban láthatják. 

Fotók: Matuz Melani/behir.hu

 

Galéria

Ezek is érdekelhetik

További programok »

FEL