Békéscsaba anno: A 101-es laktanya építése és a század beköltözése

2024. május 12. 15:35 | behir.hu

Miután a lankás terület feltöltése megtörtént, a csabai vállalkozók, ifj. Molnár János, Hrabovszky János és Michnay Sándor megkezdték a kaszárnya építését.

A csabai új kaszárnyát 1894. április 29-én szentelték fel, mely alkalomból Csaba város előljárósága fényes lakomát rendezett. Az eseményen részt vettek: Tallián Béla főispán, dr. Fábry Sándor alispán-helyettes, Haviár Lajos kir. mérnök, Sztraka György főszolgabíró, a 101. gyalogezred tisztikara, Maczák L. György bíró, Korosy László főjegyző, a városi elöljáróság és az építő bizottság.

Az ebéd alatt pohárköszöntőt mondott Tallián Béla főispán őfelségére, a királyra, Korosy László főjegyző az ezred tisztikarára, Schweitzer cs. és kir. őrnagy a fő- és alispánra, a főispán a katonaság és polgárság közötti jó viszonyra, Vidovszky János a főispánra, valamint dr. Fábry Sándor a tisztikarra és a legénységre. A kaszárnya avatója után a város a legénységet is megvendégelte. 

A 101. Császári és Királyi Gyalogezred 1883-ban alakult, melybe Békés megye és Békéscsaba hadköteleseinek 60 százaléka kapott behívó parancsot, miután 1914. június 28-án Szarajevóban az anarchista Gavrilo Princip pisztolylövéssel megölte Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét.

Kezdetét vette az I. világháború. 1914. augusztus 2-án, az Osztrák-Magyar Monarchia érdekében, Ferenc József magyar király parancsára először Szerbiába, majd Galíciába, a branyicai orosz frontra került a 11000 fős ezred. Nem is sejtették, mennyi szenvedés és megpróbáltatás vár rájuk. A Komarestie-Slobodziai győztes ütközetben a 101-esek 200 katonája, első között a csabai Markovics Fülöp halt hősi halált. 

A 101-es gyalogezred 52 havi harc után, 1918. november 16-án érkezett vissza. Közel ötezren ott maradtak a harcmezőkön, közülük 963 csabai halt hősi halált.  A gyalogezred történetét Machalek Pál főhadnagy foglalta össze 1928-ban megjelent könyvében.

A Szabadság téren az I. világháború 101. gyalogezredének hősi halált halt katonáira emlékezve, 1923-ban állítottak obeliszket. Költségeit Belanka Mihály építész, 101-es bajtárs vállalta. Később a laktanya Nagysándor József honvéd vezérőrnagy, aradi vértanú nevét vette fel. Az utolsó katonák 1992 júliusában búcsúztak a laktanyától. A város ezt az épületet jelölte ki a Rózsa Ferenc Gimnázium részére. Az átalakítási, építési munkálatokat nagyrészt a BÁÉV Rt. végezte. 2008-tól az iskola Andrássy Gyula Gimnázium néven működik az épületben.

Gécs Béla

További programok »

FEL