Bár igazi télről nem beszélhetünk, sokan döntenek úgy, hogy inkább az otthonaikban mélyülnek el egy-egy témában. Erről beszélgettünk Barabás Ferenccel. A tipográfus, könyvkészítő fotós munkáiban – saját bevallása szerint is – nagyon sok téma kap szerepet.
– Számomra a fotózás egyszerre hobbi és szakma. Nem nagyon tudom szétválasztani ezt a kettőt, mert ha szabadidős tevékenységről ivan szó, akkor is mindig igyekszem fejleszteni a tudásomat technikailag vagy szemléletben. Minden fotónál van célom. Megkeresem a természetben, vagy a mindennapi életben az adott témát, és egy kattintással megörökítem, ám a munkának itt még nincs vége. Az adott pillanatból új kép születik, mert technikailag tovább dolgozom rajta – mondta el a fotós.
Barabás Ferenc a végzettsége szerint alkalmazott grafikus, több évtizede foglalkozik fotózással. Képein kiemelkedő szerepe van a fény játékának, munkáiban hangsúlyos a gúla és a négyzet formavilágának alkalmazása. Szerinte, ha valaki embereket fotóz, elengedhetetlen a jó kommunikáció és a megfelelő instruálás.
– Rengeteg téma érdekel, kipróbálom magam a fotózás több területén. A képekben nem elég azt látni, ami egyértelműen ott van a szemünk előtt, hanem mögé kell néznünk és vizualizálnunk azt úgy, hogy mások is értsék. Szóval a fotó elkészülte előtt nem lehet tudni, hogy mi lesz belőle (nevet). Ezek azok a játékok, amelyek hozzátartoznak az életemhez – tette hozzá.
Kiemelte: mondanivalója mindig van, ez pedig folyamatosan változik. A technikai alapokat fontosnak tartja a fotózáshoz, ám inkább az érzéke irányítja az alkotásban. Véleménye szerint a kreativitás nélkülözhetetlen a fotográfiához, enélkül elképzelhetetlennek tartja az életet.