Mikó Péter gyermekként Orosházán nevelkedett, ifjú kora óta él Békéscsabán. Volt betanított munkás, pályagondnok, újságárus, de fiatal felnőttként megtalálta a segítői terület. Szociális munkásként gyermekeket védett, bűnelkövetőkkel és sértettekkel foglalkozott, valamint a hajléktalanoktól a pszichiátriai és szenvedélybetegekig sok-sok embernek segített és segít ma is. Tapasztalatból tudom, hogy Péter jó előadó, sokat tud beszélni, ha arra van szükség és ha izgalmas a téma, emellett értőn és segítőn tud hallgatni, ha éppen az visz előre.
Fiatalabb korában – ahogy szinte mindenki – ő is próbálkozott a versírással, a rákövetkező évtizedekben viszont szinte csak hivatalos és szakmai feljegyzései voltak. Az ötvenedik életévéhez közeledve azonban a haiku felé fordult. Ez egy kötött, 3 soros, 5-7-5 szótagból álló versforma, amelynek a klasszikus japán formáját máig megtartották, de hagyományait rugalmasabban kezelik az önmagukat ilyen módon kifejező alkotók.
– Öt éve, hogy olyan változás-sor következett az életemben, amelynek hatására és/vagy következtében már nemcsak olvastam, hanem elkezdtem írni is – magamból. S mivel túlcsordult a mondanivaló – rövidre fogtam … haikuban – fogalmaz Mikó Péter a Bakancslistám bevezetőjében.
A kötetben megjelenő „pillanatversekkel” a Bakancsvirágok, a Világaim, a Szer-elemem, a Keserve(r)sek fejezeteken át jutunk el az üZENetek haikujaiig. Közben sorról-sorra tárulnak fel előttünk egy mélységeiben és magasságaiban megélt élet, 17-17 szótagban rögzített, továbbgondolkodtató momentumai…
Mikó Péter Bakancslistám című haiku kötete korlátozott példányszámban, Beri Róbert és az Éden Művészeti Hálózat szerkesztésében, illusztrációként Egedi Orsolya (EgediArt) alkotásaival jelent meg, 2021-ben.
Válogatás Mikó Péter „pillanatverseiből”
„Mielőtt én is...
– előbb bejárom szívem
minden kis zugát”
„Ha a világban
helyedet keresed csak
nézz körül – belül”
„Megbocsátáshoz
Akkor és ott, így
tudta csinálni – ennyit
kell elfogadnod”
„Madárlélekkel
Első döntés hogy
elrugaszkodsz – majd repülj
önmegfigyelőn”
„Költői kérdés
vajon mennyiről
indult születéskor a
visszaszámlálás”