(A téli napfordulat: december 22., 4 óra 19 perckor lesz/volt.)
Az ezredforduló óta – mesélte BMZ –, a Nap mozgásának megfelelően, rendszeresen megszervezzük négy ciklusban a szertartásokat. A téli napforduló azért nagyon fontos, mert ez a fény újjászületésének pillanata, amikor újraerősödnek a napfényes órák. Tulajdonképpen ez a győzelme a fénynek.
Hozzátette, a program úgy fest, hogy az ünneplők először átsétálnak a CsabaParkba, Rácz Ernő bácsi Életfájához, ahol szertartás zajlik a hely szellemének tiszteletére; továbbá felajánló szalagokat, mécseseket, füstölőket és egyéb ajándékokat helyeznek el.
Majd a parázsszőnyeg tüzeinek meggyújtása következik – felkészülnek a tűzkeresztségre, a parázson járásra.
Azt követően Medovarszki János hagyományőrző kovakővel beindítja a kis gyújtó máglyát, illetve meggyújtja az Őrtüzet, a Régi Tüzet – éneklés, dobolás kíséri a történést. Elbocsájtó cédulák megírása és rituális tűzbedobása, a problémák elküldése lesz.
Azután virrasztás következik, a szentelésre szánt pálinkák, borok, vizek, termések, ételek, áldozati italok, ételek elhelyezése a Lóság oltárnál.
Hajnali három órakor lesz a gyülekező, a nagy fényemelő szertartáshoz. Víz Asszony, Tűz Ember és a négy égtáj gyújtóinak varázs-dobverővel történő kiválasztása után: zsályafüstös tisztítás és átkelés a Kelet-Kapun, mágikus Vízkör, belépés a Szent-Szer-Térbe. A Hat-Szent Irány megnyitása, Őrzők meg- a Szentség lehívása.
Éneklés, dobolás, a négyszögletes Napfordulat-Máglya négy égtáj irányába mutató sarkainak meggyújtása a Régi Tűzön belobbantott fáklyákkal. Mag Áldás, Tej Áldás, boróka, fenyő és zsálya füstös tisztítás, étel, italáldozatok bemutatása. Szent vagy Titkos Név lekérése, átadása, az Új Fény köszöntése, a Lóság oltárra helyezett ételek, italok, tárgyak megáldása, szentelése.
Az ünnepélyen jelen voltak: a Dobszerda Kör, a Tűz-kör, a Mezőmegyeri Hagyományőrzők és a Békéscsabai Történelmi Íjászkör.