Dr. Rosta Szabolcs régész, múzeumigazgató kiemelte, hogy a tatárjárás témáját az elmúlt időszakban számos sajtóorgánum emelte ismét a köztudatba. Mint mondta az elmúlt húsz évben számtalan olyan régészeti lelet látott napvilágot a technológia fejlődése révén, amelyek eredményeiről érdemes beszámolni.
– Az elmúlt 15-20 évben hatványozott mértékű minőségi adat áll rendelkezésünkre. Lényegében nagyon sok esetben átírják a tatárjárás történetét. Azért hálás ez a témakör, mert nagyon sok hazai és külföldi kutató is foglalkozik vele. Egy valami biztos, ezeknek az új eredményeknek köszönhetően, mindenki egyetért abban, hogy át kell értékelni a magyar királyság szerepét az eddigi tudásunkhoz képest – tette hozzá a régész.
Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója felidézte: dr. Rosta Szabolccsal több mint húsz követik egymás munkásságát.
– Évről évre jobbnál jobb dolgokat találtak Bács-Kiskun vármegyében, és arra gondoltam, hogy ezt milyen jó lenne meghallgatni itt, Békéscsabán is, hiszen ez a téma egy olyan rövid idejű, de tragikus, 800 évvel ezelőtt eseményekre fókuszál amelyről ugyan mindenki tanult, de nem biztos, hogy a legpontosabb információkkal rendelkezik – fűzte hozzá a múzeumigazgató.
A kutatásokat többek között a drónfotózás, a geofizikai vagy éppen a fémkereső vizsgálatok segítették.