Békés megyében a Honfoglalás és a kora középkori történelméről nagyon hiányosak az ismeretek. Ezért döntöttek úgy a szervezők, hogy egy három állomásból álló sorozatot hirdetnek az érdeklődők számára. A program következő előadásában a honfoglalás kori viselet lesz a téma, végül pedig a fegyverekről.
– Azért kértük fel Medgyesi Pált az előadássorozat megtartására, mert ő a téma egyik legavatottabb szakértője Békés megye tekintetében – mondta el Takács Péter, a Lencsési Közösségi Ház vezetője.
Több féle elmélet van arra, hogy a megye mikor alakulhatott ki, leginkább csak tippelni tudnak a szakemberek a létrejöttének idejére. A hétfői előadás első felében a talált dokumentumokat mutatták be, nagyobb részben pedig a Békés megyében előkerült régészeti leletekről esett szó.
– Körülbelül 160 lelőhelyet sikerült összegyűjtenem a megye területén, ezekből a legszebbeket és legfontosabbakat mutattam be. Beszéltem az Orosházán előkerült női sírról, ahol a ruhát sikerült rekonstruálni, de vannak nyergek Gádorosról, és számos arany és ezüst lószerszám a területről, amit meg kell említenem – emelte ki Medgyesi Pál, nyugalmazott régész.
Békéscsabán, a Báthory utcában előkerült egy lovassír, de van leletünk Mezőmegyerről is – tette hozzá a szakember.
Az egykori élet bemutatására szolgált a hétfői esemény. Rengeteg a kérdés ebben a témában, az ország számos pontján, genetikai kutatások folynak jelenleg is, amelyek nagyon jelentősek és új eredményeket hoznak.
A szakember elmondta azt is, 10-20 év múlva többet tudhatunk, az látszik a feltárt leletekből, hogy a honfoglaló magyarság vegyes, több népcsoportból álló volt.