Rapavi Réka tárlata a halasi csipke készítésének folyamatát mutatja be fekete-fehér fényképeken keresztül. A tárlat megnyitóján Kölcseyné Balázs Mária, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja köszöntötte a fotóst és a kiállítás megnyitójának résztvevőit.
A rendezvényt Priskin Péter gitárjátéka színesítette, majd Kölcseyné Balázs Mária mutatta be a kiállítót, és a Tégla galéria kezdeti időszakáról is említést tett. Elmondta, hogy a járvány időszakában gondolták ki a kiállítóteret, amelyben havonta, másfélhavonta cserélődnek a képzőművészeti, népművészeti alkotások. Hangsúlyozta, mindig keresnek népművészeti tematikájú kiállítókat, azzal a céllal, hogy értékeinket megőrizve átadják a tudást egy szélesebb közönségnek.
Ezután Tóthné Kiss Szilvia csipkekészítő, népi iparművész, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja méltatta a fotográfus munkásságát és hívta fel a figyelmet a halasi csipke jelentőségére. Beszédéből megtudhattuk, hogy az európai iparművészet platformján a halasi csipke nagy elismertségnek örvend.
Az első, 1902-es megjelenése óta a magyar népművészet fontos része, azok közé a csipkeműhelyek közé tartozik, amelyek a századfordulón épültek, azóta is fennmaradtak és a mai napig is működnek. Ez a kézimunka-fajta a 20. században vált méltó vetélytársává a brüsszeli és a velencei csipkének. A halasi csipkéből készült alkotások több világkiállítás nagydíját is elnyerték, és a magyar állam ajándékaként előkelő, híres emberek is megkapták magyarországi látogatásuk alkalmából. Mint hungarikum, azon iparművészeti értékeink közé tartozik, amelyek világszínvonalúak és már az egész világon hódítottak Izlandtól Ausztráliáig.
Rapavi Réka fotós vizsgamunkájában a kézzel varrott halasi csipke évszázados készítésének varázslatos rejtelmeit örökítette meg, bemutatva a leheletfinom cérnával történő varrás részleteit, kiemelve az aprólékos munkát. Így állt össze a végleges sorozat, ahol a kiállítás látogatói végigkövethetik a halasi csipke útját a kontúrozástól kezdve a kitöltésen át egészen a kész termékig, amely lehet egy kép a falra, egy terítő az asztalra, egy nyaklánc vagy éppen egy gyönyörű ruha ékeként egy csipkegallér.
A fotográfus kiállítása május 3-ig tekinthető meg a Tégla galériában.