Tű-pontos részletek – megnyílt a Tégla galéria új kiállítása

2024. április 7. 11:40 | Csiffáry Zsuzsanna

Tű-pontos részletek címmel nyílt meg szombaton Rapavi Réka fotókiállítása Békéscsabán, a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Terében. A tárlatot Tóthné Kiss Szilvia csipkekészítő, népi iparművész, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja nyitotta meg.

Rapavi Réka tárlata a halasi csipke készítésének folyamatát mutatja be fekete-fehér fényképeken keresztül. A tárlat megnyitóján Kölcseyné Balázs Mária, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja köszöntötte a fotóst és a kiállítás megnyitójának résztvevőit.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

A rendezvényt Priskin Péter gitárjátéka színesítette, majd Kölcseyné Balázs Mária mutatta be a kiállítót, és a Tégla galéria kezdeti időszakáról is említést tett. Elmondta, hogy a járvány időszakában gondolták ki a kiállítóteret, amelyben havonta, másfélhavonta cserélődnek a képzőművészeti, népművészeti alkotások. Hangsúlyozta, mindig keresnek népművészeti tematikájú kiállítókat, azzal a céllal, hogy értékeinket megőrizve átadják a tudást egy szélesebb közönségnek. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Ezután Tóthné Kiss Szilvia csipkekészítő, népi iparművész, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja méltatta a fotográfus munkásságát és hívta fel a figyelmet a halasi csipke jelentőségére. Beszédéből megtudhattuk, hogy az európai iparművészet platformján a halasi csipke nagy elismertségnek örvend.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Az első, 1902-es megjelenése óta a magyar népművészet fontos része, azok közé a csipkeműhelyek közé tartozik, amelyek a századfordulón épültek, azóta is fennmaradtak és a mai napig is működnek. Ez a kézimunka-fajta a 20. században vált méltó vetélytársává a brüsszeli és a velencei csipkének. A halasi csipkéből készült alkotások több világkiállítás nagydíját is elnyerték, és a magyar állam ajándékaként előkelő, híres emberek is megkapták magyarországi látogatásuk alkalmából. Mint hungarikum, azon iparművészeti értékeink közé tartozik, amelyek világszínvonalúak és már az egész világon hódítottak Izlandtól Ausztráliáig.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Rapavi Réka fotós vizsgamunkájában a kézzel varrott halasi csipke évszázados készítésének varázslatos rejtelmeit örökítette meg, bemutatva a leheletfinom cérnával történő varrás részleteit, kiemelve az aprólékos munkát. Így állt össze a végleges sorozat, ahol a kiállítás látogatói végigkövethetik a halasi csipke útját a kontúrozástól kezdve a kitöltésen át egészen a kész termékig, amely lehet egy kép a falra, egy terítő az asztalra, egy nyaklánc vagy éppen egy gyönyörű ruha ékeként egy csipkegallér.

A fotográfus kiállítása május 3-ig tekinthető meg a Tégla galériában. 

Galéria

 

 

További programok »

FEL