Vonal, kereszt, zászló, szék – 77 éves lenne Gubis Mihály

2025. április 4. 19:23 | Such Tamás

Évek óta hagyomány, hogy Gubis Mihály születésnapján rokonai, barátai, tisztelői az Andrássy út 2. szám alatti, utolsó lakásának a lépcsőház bejárata melletti emléktáblája körül, kezükben egy virágcsokorral érkeznek. A csabai képzőművész 1948. április 4-én született, és 2006. május 17-én hunyt el egy németországi alkotótáborban.

Hagyomány az is, hogy a program előtt és mögött a Dobszerda Trió különleges muzsikája szolgáltatja az egzotikus vizuális-audiális élményeket.

 

Veres Kriszta – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Továbbá a hagyomány az is, hogy a köszöntőt Veres Kriszta, a Meseház vezetője mondja. Megemlítette, Gubis Mihály magyar képzőművész, performer, aki főbb alkotásait a szitanyomás, szobrászat, installációk, absztrakt festőművészet területén hozta létre. Nemcsak a magyar, de a nemzetközi képzőművészetben is ismert munkássága. 1989-re kialakult hat alapelemre épített, rendkívül expresszív, változatos, kreatív formavilága és szimbólumrendszere, melyek a vonal, kereszt, zászló, szék, kocsisátor.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

– Szerintem Gubis Mihály tudta, hogy az értékeinkkel nem gazdálkodni kell, nem pénzre, aprópénzre váltani, hanem szeretni, megbecsülni. Mindazt, amit őseink létrehoztak. Mindazt, amit itt alkottak. Mindazt, amit az ősök ide szántak. Megőrizni a tárgyi kultúra emlékeit, a podsztyenás házakat, az utolsó nádtetőket, a hagyományos táplálkozás ételeit, a kolbászt, a brindzát és a szellemi örökséget – fogalmazott.

Az Andrássyn fesztiválhangulat volt. Boldog, szép és színes emberek érkeztek virágokkal – Miskához illő idő volt.

 

További programok »

Friss hírek

Szenzációs játékkal bajnoki döntős a BRSE – galériával

Az MBH-Békéscsaba kiváló teljesítménnyel, három szettben nyert a Fatum-Nyíregyháza ellen a női röplabda Extraliga elődöntőjének ötödik mérkőzésén, szerdán. Tóth Gábor együttese ezzel megnyerte a párharcot és a címvédő Vasassal játszhat majd a bajnoki fináléban.
21:13