– Mindig is élt bennem a keleti kultúrák iránti vonzalom – meséli Baji Miklós Zoltán –, ez később, a sámánság gyakorlásában is megnyilvánult. Ázsiában sok helyütt dolgoznak együtt a lámák a sámánokkal. Ha úgy vesszük, már a ’80-as években, egy progresszív performance-om manifesztumában is megjelent, a nem-ártás gondolata: „Próbálj meg úgy élni, hogy minél kevesebbet árts”. Ez tulajdonképpen egy buddhista tanítás, csak akkor ezt még nem tudtam. Úgy tűnik, mindig ebbe az irányba törekedtem.
BMZ évek óta, a Buddha tanításainak megfelelően igyekszik élni. Jelenleg a Tan Kapuja Buddhista Főiskola buddhista filozófus és tanító szak, vallásbölcseleti szakos hallgatója. Nemrégiben A Tan Kapuja Buddhista Egyház hitoktatói alkalmassági meghallgatásán vett részt, ahol megfelelt az elvárásoknak, alkalmas buddhista hit- és erkölcstan oktatói gyakornoknak.
– Jelenleg, a tanulmányaim mellett, péntekenként budapesti, buddhista hitoktatók óráin hospitálok – fűzi hozzá. – Havonta, két-három hetente, szombatonként a Tejút Buddhista Pedagógiai Központ gyakorlati foglalkozásain veszek részt, valamint a Mesefolyam műhelyfoglalkozásain. Rendszeresek, a már régóta oktatók és az újoncok részvételével megtartott szupervíziók, ebből is rengeteget lehet tanulni, váratlan szituációk, helyzetek kezelésével kapcsolatban.
Tervei között szerepel, hogy a nyár folyamán a Tejút buddhista gyerektáborban önkéntes gyakornokként vesz részt. „Szóval mindent megteszek, hogy szeptemberre teljes tudás birtokában legyek, hogy remek, boldogsággal telített buddhista hit- és erkölcstan órákat tarthassak. A tanítványokkal közösen megismerhessük az ártás-mentes-létezés útját. A Buddha és a buddhizmus történetét, az ön- és személyiségépítés buddhista módszerét, a tiszta, lecsendesített tudat felé vezető utat – játékos gyakorlatok, mozgásfeladatok, meditációk, mesék által. Kiemelném, nem buddhistákat szeretnénk nevelni a gyerekekből; a buddhizmus nem térítő vallás.”
A fővárosban számos, az országban jó néhány általános iskolában tevékenykedik buddhista hit- és erkölcstan átadó; Békéscsabán Miki bácsi lesz az első Garuda (indiai szent madár – fecskét mégsem írhattam).
***
Az állami fenntartású iskolákban a 2013/2014-es tanévtől új tantárgyként, felmenő rendszerben vezették be az erkölcstan/hit- és erkölcstan tantárgyat.
Vida András, a Lencsési Általános Iskola igazgatója mindezzel kapcsolatban elmondja, akik a bevett egyházak listáján szerepelnek, és azzal a kéréssel keresnek fel bennünket, hogy hitoktatással szeretnének foglalkozni, azoknak intézményünkben helyet biztosítunk. Tavasszal egy napot kijelölünk, amikor a városban működő egyházak képviselői tájékoztatót tartanak a megjelent szülőknek. Noha tavaly az öt egyházi személy ismertetőjére három szülő érkezett.