– Több mint két évtizeddel ezelőtt indult a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál. Mi volt akkor a motiváció?
Szente Béla: – 2002 őszén a polgármesteri hivatal akkori közművelődési osztályának vezetője, Tuskáné Pap Erzsébet felhívott, hogy menjek a hivatalba, mert jelenésünk van Pap János polgármesternél. Be is mentem, és ők ketten elmondták, hogy mód lenne a Budapesti Tavaszi Fesztiválhoz csatlakozni helyi rendezvényekkel. Megkérdezték, hogy az ifiház hajlandó-e bevállalni, hogy szervezze, koordinálja ezt a feladatot. Rövidesen készítettünk is erről egy tervet. Mivel az 1999-es turisztikai koncepcióban a város lefektette, hogy jó lenne három városnak, Gyulának, Békésnek és Békéscsabának közös dolgokban gondolkodnia, így felmerül, hogy mi lenne, ha ez a három város közös tavaszi fesztiválja lenne. 2003 tavaszán aztán meg is rendeztük az első helyi tavaszi fesztivált. Később ez az együttműködés ennek kapcsán megszűnt, de más programok tekintetében megmaradt a városok között. Már az induláskor, majd 15 éven át ennek a fesztiválnak az igazgatója Herczeg Tamás volt, és a kínálatban általában 40-45 program szerepelt, eleinte kifejezetten csak a magas művészetekre koncentrálva, később szélesebb körű igényeket kielégítve. Öröm az is, hogy vannak olyan visszatérő fellépők, mint a Bartók Béla Vegyeskar, amely az eddigi 22 Békéscsabai Tavaszi Fesztivál közül legalább 15-ön fellépett, és akiket most is hallhatunk majd.
– Korábban általában március közepén kezdődött, idén április 5-e és május 3-a között zajlanak a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál programjai. Miért éppen ebben az időpontban?
Szente Béla: – A Budapesti Tavaszi Fesztivál is későbbre került, úgy ítélték meg, hogy tolódik a turisztikai szezon, így ezt is közelebb kellene hozni a nyári időszakhoz. Ilyenkor már jobb az idő, szívesebben vesznek részt az emberek szabadtéri programokon, erősebb az előszezon, így mi is kicsit később kezdtünk.
– Mi az idei fesztiváli felhozatal?
Forczek Győző: – Ha nem is tizenöt, de már hét éve viszem a tavaszi fesztivált. Mondhatni, hogy ez a programsorozat volt talán a legkomplexebb, legintenzívebb hosszú éveken át. Mára már felnő hozzá a Csabai Farsang és az Őszi Művészeti Hetek, de a tavaszi mindig is az etalon. Éppen ezért nyitóeseményként igyekszünk mindig egy exkluzív koncerttel előrukkolni, így lesz ez idén is. A Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar visszatérő vendégünk, de most olyan vendégművészekkel lép majd színpadra, akikkel eddig még nem. Szintén mindig nagyon népszerű Hajtmann Ildikó koncertje. Ki kell emelni a fesztivál legnagyobb eseményeit. Lesz egy Csík-Presser-Karácsony, A dal a miénk 2.0 koncert, lesz egy Kowalsky meg a Vega koncert és szintén nagy érdeklődésre tart számot a Pál Utcai Fiúk előadás. Bármely város megirigyelhetne három ilyen koncertet egy hónapon belül, nem beszélve arról, hogy emellett minden nap lesznek még programok, események a központi épületben és a tagintézményekben. Koncertek, színházi előadások, a képzőművészet mind-mind megjelenik, helyi, illetve országosan ismert szereplőket hallhatunk, láthatunk, érdemes áttanulmányozni a programokat. Számomra mindig furcsa, ha valaki azt mondja, Békéscsabán egyáltalán mit lehet csinálni, és erre sokan azt mondják, hogy semmit. Rengeteg kulturális program lesz most is, nyitott szemmel kell járni, és máris ott a cáfolat.
– Hogyan oszlanak meg a Csabagyöngye és tagintézményei között a fesztiváli programok?
Forczek Győző: – Odafigyelünk arra, hogy hol, mire van igény, mennyien kíváncsiak egy-egy rendezvényre, és a kulcsszó azonban mindig a minőség. A nagyobb koncertek és a programok zöme a főépületben kap helyet. A fesztivál idejére esik a húsvét, ennek kapcsán a tagintézményeinkben nagyobb hangsúlyt kapnak az ingyenes, családi programok – ebben az időszakban egyébként a Csabagyöngye és tagintézményei teljes kihasználtság mellett működnek. A célunk az, hogy minden korosztálynak, többféle stílusban nyújtsunk olyan kikapcsolódást, amely feltölti.