Az angoltanítás finn módszereit népszerűsítették Békéscsabán

2023. január 6. 13:47 | Szabó Judit

A magyarországi Alteredu Nonprofit Kft. és a finnországi EduCluster Finland egy Erasmus+ projekt kapcsán azt a célt tűzte ki, hogy a finn módszert bevezessék minél több oktatási intézményben az angol nyelv magyarországi oktatásában.

Az ötnapos képzésben több mint tíz magyarországi, valamint indonéziai és dél-afrikai oktató vett részt előadásokon és műhelymunkákon. Békéscsabán, a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület látogatóközpontban a többnapos képzésen a finn módszert igyekeznek meghonosítani itthon az angol nyelv oktatásában. Az Alteredu Nonprofit Kft egy magyarországi cég, amely nemzetközi projekteket szervez az oktatásfejlesztés területén. 

– Jelen programban az angol nyelvoktatásnak a finn varázslatait szeretnénk áthozni ide; annak megfelelően, hogy milyen lehetőségeink, képességeink vannak nekünk magyaroknak, a lehető legnagyobb részben átvenni és használni az oktatásunkban – fogalmazott Püski Edit.

A projektmenedzser elmondta azt is, hogy a céljuk az volt, hogy ne csak elméleti képzést kapjanak a pedagógusok, hanem gyakorlatban is éljék át minél mélyebben azt, ahogyan az oktatás zajlik Finnországban. 

A pedagógusok egy többkörös folyamatban juthattak be az ötnapos tréningre. Első körben volt egy válogató sorozat, ahonnan kiválasztottak tizenöt főt, aki eljöhetett a workshopra. Az első két napon az EduCluster Finland képzői vettek részt, szerdán és csütötökön az élménypedagógiai műhelyképzői, pénteken pedig az Altereduval és a finn mintával zárták a hetet a pedagógusok. 

Sibiya Thandeka dél-afrikai származású angol tanár is részt vett az ötnapos programsorozaton, aki jelenleg az ELTE PhD-hallgatója. Mint mondta, minden lehetőséggel élni szeretne, amit megtalál. Hozzátette, hogy a tréninghétre való jelentkezés a közösségi oldalon jött szembe vele, amire egyből jelentkezett, Thandeka szerint az ott megszerzett tudást nemcsak Magyarországon, hanem otthonában, Dél-Afrikában is hasznosítani tudja. 

Az egyik békéscsabai általános iskola angol nyelvű tanítója elmondta, hogy jó társaságot válogattak össze, mindenki motivált, energiával teli volt. 

– Nemcsak az órák, hanem a szünetek is nagyon hasznosak voltak, hiszen ott is beszélgettünk egymással, jobban megismerkedtünk, ötleteltünk. Néhány nap múlva, amikor visszatérünk a téli szünetről, akkor ezekkel a módszerekkel, lelkesedéssel felhalmozva, a gyerekeknek élménydússá tudom tenni az angol órákat – fejtette ki Petrovszki Szilvia, a Békéscsabai Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola nyelvtanára.

Fenyvesi Kristóf nemzetközi oktatáskutató,  aki a finn-magyar oktatási kapcsolatok erősítésével foglalkozik elmondta, hogy nagyon örülnek a lehetőségnek. Véleménye szerint a program célba talál azzal, hogy az angol tanárokat szólította meg, hiszen rengeteg olyan rejtett lehetőség van, ami még kiteljesedésre vár.

A tizenöt jelenlévővből tizet fognak kiválasztani meghatározott pontozási kritériumrendszer alapján, akikkel márciusban kiutaznak egy egyhetes finnországi tréningre. A pedagógusok Finnországban hasonló képzéseken, iskola- és óralátogatásokon vesznek majd részt. A program pénteken, egy heti visszatekintővel és egy játékos ön- és társértékeléssel zárult. 

Galéria

További programok »

FEL