Az 56-os eseményekről szóló filmről beszélgettek középiskolásokkal a múzeumban

2025. február 24. 19:23 | Kovács Andrea

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából, Szilágyi Andor: Mansfeld című filmjét mutatták be középiskolásoknak hétfőn, a Munkácsy Mihály Múzeumban. Az 1956-os forradalom történéseit feldolgozó film beszélgetéssel egybekötött vetítésen maga a rendező is részt vett.

A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a második világháború utáni és 1956 körüli időszak eseményeiről kevesebb szó esik a történelem órákon. A Munkácsy Mihály Múzeum, a Nagy Imre Társaság Békéscsabai Szervezete, a POFOSZ Békés Vármegyei Szervezetének Magyar Október Hagyományőrző Tagozata és a Rákóczi Szővetség Békéscsabai Városi Szervezete ezért a forradalom legfiatalabb mártírjának, Mansfeld Péternek emléket állító film fontos mozzanataira felhívó beszélgetést szervezett a békéscsabai középiskolásoknak. 

-Muzeológusként, gyakorló szülőként lényegesnek tartom, és a pedagógusoknak is fontos, hogy bemutassuk a gyerekeknek ezt az időszakot és beszéljünk erről a korról. Muszáj, hogy felhívjuk a figyelmet az 1956-ban  történt megtorlásokra és az ezekhez vezető eseményekre, azért, hogy ez soha többet ne forduljon elő - hangsúlyozta Forrainé Kovács Márta történész muzeulógus.


A Mansfeld című film vetítésére a rendezőt Szilágyi Andort is meghívták a szervezők és vele is beszélgethettek a diákok. 

– Még a rendszerváltás előtt született a Világtalan szemtanú, amely a tragikusan meggyilkolt Mansfeld Péter emlékére írott „naivregény" az 1956-os forradalmat gyerekként megélt nemzedék nevében emel mementót a megszállás évtizedeinek. Amikor 2006-ban lehetőségem nyílt arra, hogy filmet készítsek az 56-os eseményekről már alapvető volt számomra, hogy ezt a történetet dolgozzam fel. Mansfeld Péter 1956-ban 15 éves fiatalként sodródott a Széna téri eseményekbe, majd "koholt" köztörvényes vádakért 18 éves korában kivégezték- idézte fel a film keletkezését és főszereplőjének történetét a rendező.


Szilágyi Andor
hozzátette: ú
gy építettem fel a filmet, hogy a 16-18 éves korosztály valamilyen szinten megérintse. Nagyon remélem, hogy ebben a mobiltelefonokkal teli világban még van hely a szívükben és be tudják fogadni a történelmünk egy nehéz és meghatározó korszakát. Jó lenne a most felnövekvő nemzedék nem feledkezne el arról a figyelmeztetésről, hogy családi és nemzeti történelmünknek vannak olyan kincsei, amelyeket kötelességszerűen tovább kell adnunk, hiszen ez tesz minket magyarrá, európaivá, emberré - fogalmazott a Mansfeld című film rendezője.

 

További programok »