– A Rákóczi Szövetség Békéscsaba 2015-ben találkozott először a filmmel és Szilágyi Andor rendezővel. Akkor a Center Moziban Bácsfalvi Szilviával, a mozi managerével szerveztünk egy vetítést a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium tanulói és tanárai számára. Már akkor lenyűgözte a szövetség tagjait a film képi világa és a diákok számára jól megfogható üzenete – fogalmazott Kovács Nóra, a Rákóczi Szövetség Békéscsabai Városi Szervezetének elnöke. – Két okból is a nemzeti ünnepünk előestéjén tartottuk ezt a rendezvényt. Egyrészt, mert Mansfeld Péter az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlások véres történetének is kiemelkedően fontos példája, akit 18 évesen ítéltek halálra egy koncepciós perben. A középiskolás diákok korosztályához éppen illő fiú élete elevenedik meg egy történelmileg kitüntetett korban. Másrészt a Rákóczi Szövetség alapítója, Halzl József is élete egyik legmeghatározóbb élményének nevezet azt a két hetet, amikor műegyetemistaként részese lehetett az 56-os forradalmi eseményeknek a fővárosban.
A Rákóczi Szövetség Városi Szervezete mellett a POFOSZ Békés Megyei Magyar Október Tagozatának tagjai és egy öntevékeny, alulról szerveződő értelmiségi csoport, a Fedélzet Estek résztvevői is megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt. A programot a Rákóczi Filmklub keretén belül szervezték meg, amely rendszeres időközönként kínál történelmi témájú filmvetítéseket és a témához kapcsolódó beszélgetéseket.
– A Békéscsabai Református Egyházközségben 12 évig működő Popcorn Nélkül Filmklub folytatása a Rákóczi Filmklub, ezért is örülünk, hogy az evangélikus és református lelkészek és a gyülekezetek tagjai is szívesen jöttek a rendezvényünkre – tette hozzá Kovács Nóra.
Az eseményen Szilágyi Andor felidézte a színészekkel való közös munkát és a forgatási élményeket. A közönségtalálkozó részeként az idősebb korosztály tagjai is felidézték az 1950-es évek emlékeit és élményeit.