Idővonalon haladva – Újra kiadták a Munkácsy capriccio című kötetet

2024. február 7. 20:15 | Kovács Andrea

Másodszor is kiadták Gyarmati Gabriella: Munkácsy capriccio című kötetét! A neves festőművész életét és munkásságát bemutató könyvet, a nagy érdeklődésre való tekintettel Munkácsy születésének 180. évfordulója alkalmából jelentették meg újra.

Az érdeklődőket elsőként Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere köszöntötte.

– Munkácsy Mihályt és Békéscsabát egyre többen kötik össze és azok, akik Magyarországon, de akár Európában a festőművészet iránt érdeklődnek, tárlatlátogatást, utazást terveznek, azok számára a festőfejedelem és városunk neve egyaránt jó hívószó lehet. Nemcsak Munkácsy Mihályhoz köthető látnivalókat tudunk felmutatni, hiszen mélyebben is bemutatjuk a festő és a város kapcsolatát, ezt az üzenetet pedig több módon is el lehet juttatni hazánk különböző pontjaira és Európába is. Az egyik ilyen üzenetet vivő alkotás Gyarmati Gabriella Munkácsy capriccio című kötete, amelynek már a második kiadása is elkészülhetett. A múzeum és Békéscsaba büszkesége az ország más városaiban is megvásárolható lesz – hangsúlyozta köszöntőjében a városvezető.


A múzeum igazgatója felidézte: a Munkácsy életét és művészetét nagy részletességgel bemutató, első alkalommal 2016-ban, a múzeumi évkönyvsorozatban kiadott ezer példány gyorsan elfogyott, sokan keresték és más múzeumok is jelezték, hogy szeretnék árusítani.

– Mivel ebben az évben Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulóját ünnepeljük, úgy gondoltuk, hogy újra kiadjuk ezt a könyvet. A kétezer példányban megjelent kötet a múzeumban kapható, illetve a nyár elején Karcagon, majd Szegeden nyíló Munkácsy-kiállításokhoz is csatoljuk majd – tájékoztatott Bácsmegi Gábor.


A mű szerzője elmondta, hogy a könyv első kiadása tulajdonképpen egy kísérlet volt, ugyanis Munkácsy életútjának és életművének bemutatásáshoz újdonságként egy idővonalat társítottak, amely bemutatja, hogy kik voltak azok a festők, akik vele párhuzamosan dolgoztak, milyen irányzatok, művek, épületek születtek akkoriban és milyen események zajlottak.

– Az idővonalas ábrázolási módot a múzeum egykori igazgatója, Ando György találta ki, aki amikor látta, hogy a gondolatfolyamhoz társított idővonal működőképes, akkor a 2020-ban nyílt „Munkácsy – Egy géniusz diadala” című kiállításnál is kipróbáltuk azt, hogy egy tárlatnál hogyan működik ez a műtárgyakhoz társított idővonal. Ennek sikeressége után ezt az elvet az új állandó kiállítás, az „Utazás TÉRben és IDŐben – Békéscsaba az évezredek idővonalán” című várostörténeti tárlatnál is alkalmaztuk – fogalmazott Gyarmati Gabriella.

 

További programok »

FEL