A kishíd trafikja nem vész el, csak megszépül

2023. augusztus 10. 10:45 | Such Tamás

Az ősz folyamán megkezdődik a József Attila utca és Deák utca közti új híd (a jelenlegit kishídnak hívják) építése és környezetének felújítása. A projekt a kishíd József Attila utcai oldalán több mint 100 esztendeje működő trafikot is érinti. A munkálatok egy évig tartanak.

Ahogy korábban Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke elmesélte nekünk, „a kishídnál található trafikot az első világháborúban mindkét lábán megsérült Baji Gergely (Baji Balázs atlétánk dédapja – S. T.) is működtette, aki hadirokkantként részt vehetett Ferenc József 1916. évi temetésén.”

 

Forgalom délben – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Jelenleg a város egyik legszebb részén dolgozok – de ezt már Sztrehovszki Zsuzsanna, a trafik tulajdonosa mondja –; és nagyon remélem, hogy hamar elrepül az az egy év. Korábban megéltem több bezárást is: Kondoroson, a csabai kórházban, a Lencsésin.

Hozzáfűzi, noha név szerint nem ismer mindenkit, de túlzottan ragaszkodó típusnak vallja magát. Például ha egy idősebb vásárló sokáig nem látogat el a trafikhoz, akkor a szomszédokkal kinyomozzák, hogy mi történhetett.

– Átmenetileg a trafik a kórház régi főbejáratának a környékén lesz – folytatja –, a feltételekről azonban még folynak a tárgyalások. Nyilván most egy ideiglenes bezárásról van szó, de már most nagyon vágyok vissza.

 

 

A közeli, Derkovits sori emeletesházban lakó Ferencz Rezső egy seftes sztorit mesél el.

– A nyolcvanas években, mint kézilabdisták, jártuk a nyugatot – meséli. – Akkor kezdtek elterjedni az egyszer használatos borotvák – itthon még mindenki Gillette szerkezettel borotválkozott. Annakidején Hankó tanár (Hankó György – S. T.) mint a Népújság tudósítója járt ki a kézimeccsekre. Egyszer, amikor épp készültünk Nyugat-Németországba, azt mondta, „Tudunk üzletet csinálni, Rezső!” „Hogy Tanár?” „Úgy, hogy hozol nekünk egy ötös packot, azt mi jó pénzért meg is tudjuk venni”. És jó pénzért vettem én is. Egy ötös pack eldobható borotva 1 márkába került.

Egy márka akkoriban 20 forint volt, a seftes egy csomagot 50-ért adott el a trafikosoknak, akik 100 forintért értékesítették. Mindenki jól járt: a közelben dolgozó tanácsháziak, megyeháziak, bírósági szakemberek, illetve a belvárosi elit is.  

Rezső 340 forintból rögtön egy ezrest csinált. Akkoriban az átlagfizetés körülbelül havi négyezer forint volt.

(Nem mellesleg az olasz traffico szónak az egyik jelentése: csempészés.)

 

További programok »

Gazdaság

FEL