Csabai életképek: Békéscsabai „dohány kisárudák”

2021. április 24. 15:15 | Ugrai Gábor

A világháborút követően a magyar kormányok úgy is segítették a hadirokkantakat, háborús özvegyeket, hogy a megélhetést jelentő trafikpályázatokon kizárólagosságot élvezhettek; ezt olvashatjuk a Körösvidék 1921. október 12-én megjelent számában a „Békéscsaba városban felállítandó kizárólagos dohány kisáruda kezelésének biztosítása tárgyában” című írásban.

Ebből kiderült, hogy a trafik Erzsébethely forgalmasabb helyén létesülhet, és dohányt, bélyeget, újságokat árusíthatnak benne, alkoholt viszont nem forgalmazhattak. Pályázni kizárólag hadirokkantak, hadiözvegyek és hadiárvák, a „támogatásra szoruló állami tisztviselők családtagjai” és a trianoni békében elszakított országrészekből érkezett tisztviselők vagy családtagjaik tudtak.

A trafikokban történő árusításnak általában egységes kialakítása volt, bár az üzletek megjelenését nem szabályozták szigorúan. Előírás volt, hogy a cégéren szerepelnie kellett a tulajdonos nevének – azaz például: ’Magy. Kir. Dohányáruda”.

Békéscsabán több helyen is épültek trafikok ilyen céllal, ezek közül ma is látható a Széchenyi liget bejáratánál található épület, rajta a felirattal: Anno 1918. Az Apponyi utcai (ma Deák utca) kishídnál található trafikot az első világháborúban mindkét lábán megsérült Baji Gergely is működtette, aki hadirokkantként részt vehetett Ferenc József 1916. évi temetésén. A kishídnál található trafik tisztességes megélhetést adott, hiszen a közelben található Járásbíróság miatt sok illetékbélyeget adhatott el a tulajdonos.

Babarczy Mihály hadirokkantnak a trafikja a Fiume sarkán volt, ő apróhirdetésekben is „a nagyérdemű közönség szíves pártfogását” kérte, sőt 1925-ben már újságokat házhoz is szállított.

A trafikhoz jutás olyan fontos volt a hadirokkantaknak, hogy még egy anekdotikus történetbe is beleszőtték.  Eszerint egy 101-es tartalékos tiszt, Dr. P. haslövést kapott, melyből felépült, „de örökre béna maradt mindkét lába”. Mint rokkant, trafikengedélyért folyamodott, amit meg is kapott, de a nyitáshoz kétszázezer koronára lett volna szüksége. Szerencséjére azonban egy belvárosi sétáján (!) találkozott Habsburg József főherceggel, aki „megállította, minthogy egyenruháján látta, hogy százegyes” és emlékezett is a háborúból a főhadnagyra. Panaszát meghallgatva a főherceg „habozás nélkül ajánlotta fel neki a szükséges pénzösszeg” teljes egészét, melyből P. hadirokkant megnyithatta trafikját.

További programok »

FEL