Kiderült Bohus Pálról, hogy házasságkötés céljából bement a békéscsabai anyakönyvi hivatalba, de ott közölték vele, hogy már 1918-ban meghalt és a csabai Hősi Temetőbe el is temették. A döbbenet csendje után kiderült, hogy a még élő Bohus Pál 1917-ben vonult be katonának a 2. honvéd gyalogezred kötelékébe és rögtön az orosz frontra került, ahol „ekkor a legvéresebb, legborzalmasabb harcok folytak”. A hadakozásban megsebesült, majd a békéscsabai katonakórházban lábadozott, egy olyan kórteremben, ahol egy másik Bohus Pál nevű katona is feküdt. Ez a második Bohus már haldoklott, amikor egy újabb sebesültszállítmány érkezett a kórházba.
Az újság beszámolója szerint ekkor történt a végzetes hiba, ugyanis „a nagy zűrzavarban a haldokló Bohus Pált áttették abba az ágyba, amelyben a felgyógyult Bohus Pál feküdt, és akinek ágyán ottfelejtették a fejtábláját is.” A haldokló Bohus 1918. június 13-án meghalt és „másnap a hősöknek kijáró tiszteletadással eltemették a békéscsabai hősi temetőben”. (Itt megtaláltuk a nevét: Bohus K. Pál felirattal. Egyezik a születés és a halálozás időpontja és az alakulat is. Az első világháború veszteségi adatbázisban is szerepel Bohus Pál neve, a mindössze 20 évesen hősi halált halt fiatalemberé. Édesanyja Papp Judit, édesapja Bohus Mihály, foglalkozása: szolga. Ha a Délmagyarország a valóságot írta le, akkor ezek az adatok a felgyógyult katonáé.)
Az újságcikk a továbbiakban ismerteti annak a Bohus Pálnak a történetét, akit a csere miatt hivatalosan holttá nyilvánítottak úgy, hogy ő arról mit sem tudott. Debrecenbe került, ahol megnősült és becsületes iparossegéd lett belőle. Sajnos felesége meghalt és a gyász eltelte után újra akart nősülni. Ehhez azonban szüksége volt egy újabb születési anyakönyvi kivonatra, ami miatt Békéscsabára utazott. A hivatalban „jegyzőkönyvet vettek fel a különös esetről, amelyhez hasonló még nem fordult elő, bár nagyon sok furcsaságot és fonák helyzetet teremtett a világháború alatti zavaros időkben a sors”. Ügyét továbbították a belügyminisztériumba, ahol „egy pár soros végzéssel mindent rendbe hoztak”.
A történet tehát Bohus Pál számára kedvezően alakult, újra élőnek nyilvánították és hozzámehetett szíve választottjához. A békéscsabai Hősi Temetőben pedig megemlékezhetünk a hősi halált halt Bohus Pálról.