Csabai életképek: Valóra vált mese a harmincas évekbeli Békéscsabáról

2023. október 8. 13:14 | behir.hu

Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy Békéscsabán egy derék építőipari és faanyag tulajdonos, akit vitéz Szöllősy Józsefnek hívtak. A vállalkozása, amit Weisz Kálmánnal együtt működtetett, tűzifát, meszet, cementet és fenyőhulladékot árult több telephelyen a városban.

Karácsonykor ezüstfenyőt is lehetett náluk vásárolni „minden mennyiségben igen olcsó árak mellett” és még fűrészelést is vállaltak magánházaknál. A család, melyben élt egy gyönyörűségesen szép lánytestvér is, gyarapodott, a vállalkozás pedig termelte a bevételt.

Így érkezett el az 1932-es év nyara. Ekkor a figyelmes és olvasott csabaiak meglepődve vették észre a Kis Újság című lapban a következő hírt: „A lausaunei rendőr Békéscsabáról nősül. Nem mindennapi eljegyzési tértént vasárnap Békéscsabán. Egy lausannei rendőr: Duport Edward, eljegyezte Szöllősy Gizella békéscsabai leányt.” Mi történhetett? Hol találkozhattak a fiatalok? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tehettek fel az ismerősök és ismeretlenek a cikkel kapcsolatban.

A válasz nem késett sokáig. Az Est című országos napilapban 1932. június 21-én jelent meg az ügyről szóló tudósítás A csabai kislány és a svájci rendőr romantikus házassága címmel. Az írásban a testvér, József nyilatkozott az esetről. Ebből kiderült, hogy 1930-ban Gizella a svájci Dombressonba utazott rokonlátogatásra (ez a település ma is létezik a svájci Neuchâtel kantonban). Itt ismerkedett meg egy idősebb tanítónővel, akinek volt egy Edward Duport nevű örököse.

A fiatal rendőr és a csabai lány hamar egymásba szerettek, de a férfinak volt egy problémája magyar szerelmével kapcsolatban. A beszámoló szerint a következő mondat hangzott el kettejük között: „Mademoiselle! Én magát nagyon szeretem, de nem akarok olyan nemzettel kapcsolatba kerülni, ahol vadak laknak, az emberek fokossal járnak és mindenkit megbicskáznak.” No, több sem kellett Gizellának, elhívta Magyarországra a férfit és bemutatta neki Budapestet. Az ifjú férjjelölt nem győzött csodálkozni a város szépségén.

Ezt követően utaztak Békéscsabára. Itt a hasán keresztül fogta meg a lány szerelmét, ugyanis városunkban Edward „annyira megkedvelte a töltött káposztát, a túróscsuszát meg a csabai kolbászt, hogy alig akart megválni tőlük”. A történet természetesen happy enddel végződött, a svájci szülők beleegyeztek a házasságba, sőt az egyik gazdag svájci rokon még azt is kijelentette, hogy ő bizony minden évben nálunk fog nyaralni. Gizella és Edward egybekeltek és ma is élnek, ha meg nem haltak.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL