Kiderült, hogy a Vésztő és Gyulavári körzetében pusztító árvíz miatt érkezett ide Horthy, és mivel a hajnali órákban futott be a különvonata a pályaudvarunkra, ezért a „kormányzó és kísérete az éjszakát kocsijában töltötte”. De ki is tartozott a kíséretéhez? Természetesen felesége, Purgly Magdolna; Magasházy László, a kormányzó első szárnysegédje; Hardy Kálmán sorhajóhadnagy, aki a felesége révén a kormányzó rokona volt; Brunswick György százados, aki a kormányzó utazásaiért volt felelős.
A ritka alkalmat sokan kihasználták. Már reggel háromnegyed hétkor megjelent a vonatnál dr. Kovacsics Dezső, Békés vármegye főispánja, akit negyedórás „különkihallgatáson” fogadott Horthy. Hét órakor kinyíltak a különvonat ajtajai és a kormányzó kilépett a peronra. Itt köszöntötte őt vitéz Szobotich Emil ezredes, a békéscsabai gyalogezred parancsnoka és Háhn őrnagy, aki az árvízvédelmi munkalátokért volt felelős. Horthy Miklós mindkettőjüknek megköszönte a nehéz helyzetben végzett munkájukat.
Dr. Berthóty István békéscsabai polgármester is a pályaudvaron tartózkodott, hozzá a következő szavakat intézte: „Hallom, hogy Békéscsaba város szépen kiveszi a részét a menekültek támogatásából. Szükség van a nemes szivek megmozdulására. Odafenn is minden lehetőt elkövetünk a szerencsétlen károsultak istápolása érdekében.”
Horthy Miklós nyolc órakor indult el az árvíz sújtotta vidékre, méghozzá egy olyan szerelvénnyel, melyet az Alföldi Első Gazdasági Vasút bocsátott rendelkezésére. A két szalonkocsi először Békésre ment, majd másfél órás utazás után a vésztői főtéren állt meg a különvonat. Itt a református templom tornyából szemlélte meg Horthy az áradást, melyhez a következőket fűzte hozzá: „Rettenetes látvány!”.
Vésztőről a delegáció visszavonatozott Békéscsabára, ahol a kormányzó az árvíz elől elmenekült családokat látogatta meg. A menekültek egy része az Irányi utcai iskolában volt elhelyezve (ma Békéscsabai Kazinczy Ferenc Általános Iskola). Az oktatási intézményben „elismerését fejezte ki dr. Berényi Antalnénak, a Szociális Misszió fáradhatatlan vezetőjének a békéscsabai hölgyek, a Misszió és általában a csabai társadalom nemes emberbaráti munkájáért”.
Békéscsabáról Horthy Miklós autóval ment Gyulára. Így esett meg a kormányzó harmadik látogatása Békéscsabán.
A Nemzeti Filmintézet filmarchívumában itt láthatók felvételek az árvízről: https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=8389