Közel 150 diák töltötte meg a Munkácsy múzeum Pátkai Ervin termét csütörtök délelőtt. Az eseményt az intézmény a Nagy Imre Társaság Békéscsabai Szervezetével és a POFOSZ vármegyei szervezetének Magyar Október Hagyományőrző Tagozatával együttműködésben szervezte meg.
A múzeum történész muzeológusa arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy az előadást tartó Murányi Levente pont abban a korban ismerhette meg a forradalom arcát, amelyben most ők vannak.
– Tavaly kerestem meg Murányi Leventét, mert hallottam egy előadását. Rendkívül hitelesnek tartotam a diákok számára, mert az előadó hasonló korú gyermek volt a forradalom idején, mint a mostani hallgatóság. Ha a diákok olyan korban hallhatják azokat a történéseket, amit ő személyesen átélt, akkor másképpen dolgozzák fel ezt a történelmi momentumot – fogalmazott Forrainé Kovács Márta történész muzeológus.
Murányi Levente tevékenyen részt vett az 1956-os eseményekben. Felidézte: a forradalom kezdete egy keddi nap volt, amikor edzésre igyekezett.
– A műegyetemre tartva láttam meg, hogy egy meglehetősen nagy embertömeg gyűlt össze. Megkérdeztem a sporttársaimat, akik a környéken lézengtek, hogy mi ez. Akkor mondták, hogy ez egy deputáció, és a csoport a Szabadság hídon át, a Gellért térről a Bródy Sándor utcai rádióhoz igyekszik – emlékezett vissza a történtekre.
Az előadáson elmondta, hogy 1957 februárjában, a „Márciusban újrakezdjük” mozgalom szervezése közben több társával együtt elfogták. Ezt követően katonai bíróság ítélkezett felettük, három társát kivégezték, őt fiatalkorúként három és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.